Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve Altcoinlerin Gözü Kulağı ABD’den Gelecek Kritik Veride: Neler Bekleniyor?

Bugün açıklanacak ABD enflasyon verisinin Bitcoin fiyatının yeniden yükselişe sokabileceği düşünülüyor. 

Bir süredir düşüş periyodunda olan Bitcoin ve diğer kripto paralar toparlanma belirtileri gösterse de yatırımcıların çoğu karamsar bir bakış açısı içerisinde bulunuyor. Bugün TSİ 15.30’da açıklanacak ABD enflasyon verilerinin kripto para piyasasında bir dönüş yaratabileceği bekleniyor.

Dow Jones anketine katılan ekonomistlere göre ABD’de yaşam maliyetinin Mayıs ayında sabit kaldıktan sonra Haziran ayında aylık %0,1 arttığını ve yıllık %3,1’lik bir artışa neden olduğunu göstermesi bekleniyor. Gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek TÜFE’nin ise Mayıs ayına göre %0,2 ve geçen yılın Haziran ayına göre %3,4 artış göstermesi öngörülüyor.

Piyasa yapıcı Wintermute, analistlerin 2024 ve 2025 sonları için iyimser bakış açısının FOMC’nin politika faizlerini düşürmesine bağlı olduğunu ve düşük oranların tipik olarak likiditeyi artırarak yatırımcıları kripto para birimleri gibi riskli varlıklara yönlendirdiğini söyledi.

Tahviller, ralli getirebilir

ABD Hazine tahvil getirileri eğrisinin beklenen yumuşak TÜFE verisine tepkisinin genel piyasa hissiyatını ve Bitcoin’i etkileyebileceği düşünülüyor. Enflasyonun yavaşlaması ve faiz indirimi beklentilerinin artması, iki yıllık tahvil getirilerini düşürebilirken 10 yıllık tahvil getirileri yüksek kalabilir. Bu durumun getiriler eğrisinin boğa eğiliminde dikleşmesine yol açabileceği tahmin ediliyor.

CAIA Derneği’ne göre bu tür boğa eğilim dönemleri genellikle ekonomik daralma zamanlarında görülmektedir ve eğrinin dikleşmesi genellikle resesyonun başlangıcına işaret etmektedir. JPMorgan ve Citi gibi yatırım bankaları da bu dikleşme üzerine işlemler gerçekleştiriyor.

Bitcoin ABD, Almanya, madenciler ve Mt.Gox tarafından yaratılan satış baskısı ile sert düşüşler yaşamıştı. Bugün açıklanacak enflasyon ile piyasanın tersine dönebileceği düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!