Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve Ethereum 10 Milyar Dolarlık Güne Hazırlanıyor: Bu Tarihlere Dikkat

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yatırımcıları, Cuma günkü 10 milyar dolarlık opsiyon dolum gününü bekliyor.

Cuma günü Türkiye saati ile 11:00’de 6,68 milyar dolar değerinde Bitcoin ve 3,5 milyar dolar değerinde Ethereum opsiyonunun vadesi dolacak.

Piyasada dalgalanmalara yol açabilir

Cuma günü vadesi dolacak opsiyonlar, halihazırda 23 milyar doların biraz üstünde olan toplam açık pozisyonların %40’ından fazlasına karşılık gelir.

Bir günde yüklü miktarda opsiyonun vadesinin dolması, genelde piyasada dalgalanmaya yol açabiliyor. İşlem hacmindeki artış, piyasanın ne yönde ilerleyeceğini kestirmeyi zorlaştırıyor.

Yatırımcılar bullish kalmayı sürdürüyor

Deribit’in yöneticilerinden Luuk Strijers, “Cuma günkü büyük dönemlik vade dolumu muhtemelen ABD borsalarındaki volatiliteden etkilendi ve Deribit’teki açık pozisyonların 2,7 milyar dolardan fazlaya denk gelen %25’inden fazla kısmının vadesinin karda dolması bekleniyor” dedi.

Açık pozisyonların %25’inden fazlasının karda sonlanacak olması, kayda değer miktarda opsiyon sözleşmesinin yatırımcılara getiri sağlayacağı anlamına geliyor.

Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz günlerde kısa süreliğine 60.000 doların altına kadar düştü. Strijers, “Fiyatta yakın zamanda görülen düşüş madencilerin satışlarından, Alman hükümetinin ele geçirdiği BTC’lerin baskısından ve elbette, Mt. Gox’un Temmuz’un başında dağıtacağı coinlerden kaynaklanıyor” dedi.

Ancak call-put skew’u, yatırımcıların kısa ve uzun vadeli alım opsiyonları için hala prim ödediğini gösteriyor. Strijers’e göre yatırımcılar, Bitcoin’de 12 Temmuz; Ethereum’da 5 Temmuz’a kadar olumlu yönde bir değişim olmasını bekliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!