Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve Ethereum Ayılara Acımadı: 325 Milyon Dolar Tuzla Buz Oldu!

Ethereum’a yönelik spot ETF onayı ihtimallerinin artması ile birlikte kripto para piyasasında yüz milyonlarca dolar değerinde vadeli işlem pozisyonu tasfiye oldu.

Bitcoin, Ethereum ve kripto paralar bir süredir devam eden düzeltme dalgasından sert bir çıkış yaptı. Bloomberg ETF analistleri James Seyffart ve Eric Balchunas’ın spot Ethereum ETF onayı ihtimalini %25’ten %75’e çıkarması ile birlikte fiyatlarda büyük bir yükseliş yaşandı.

Ethereum fiyatı %20’yi aşkın artış yaşarken Bitcoin yükselişi bir nebze sınırlı kaldı. Ethereum tabanlı denilebilecek altcoinlerden Ethereum Name Services (ENS), Lido DAO (LDO), Arbitrum (ARB) ve Optmistim (OP) gibi kripto paralar da sert artışlar gösterdi.

CoinGlass verilerine göre yaşanan son yükselişlerle birlikte son 24 saat içerisinde 324 milyon dolar değerinde vadeli işlem pozisyonu tasfiye oldu.

Bu tasfiyelerin %81,31’i short pozisyonlar üzerinde gerçekleşti. Tasfiye olan pozisyonların 263 milyon dolarlık kısmını short yönlü işlemler oluştururken 60 milyon dolarlık da long (uzun) pozisyon tasfiye edildi. Son 24 saatte yaşanan tasfiye dalgasından toplamda 76.900 yatırımcı etkilendi.

Tasfiye olan pozisyonların 96 milyon doları Bitcoin’de ve 105 milyon doları Ethereum’da gerçekleşti.

Tasfiye dalgasından en çok etkilenen altcoinlerin başında Solana (SOL)Pepe (PEPE), Gala (GALA) ve Dogecoin (DOGE) geldi. Verilere göre SOL özelinde 21,5 milyon dolar short, DOGE’de 7,43 milyon dolar short, GALA’da 4,3 milyon dolar long pozisyon tasfiye oldu.

324 milyon dolarlık toplam tasfiye tutarının 125 milyon dolarlık kısmı dünyanın en büyük kripto para borsası Binance üzerinde gerçekleşirken 2. sırada 109 milyon dolar ile OKX yer aldı. En büyük tasfiye kripto para borsası Huobi’de (HTX) açılan 3,11 milyon dolarlık Ethereum long pozisyonu oldu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!