Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve Ethereum Fonları Terk Ediliyor: Kurumsallar Bu Altcoinleri Yine de Topladı!

Bitcoin (BTC) fiyatı düzeltme ile 62 bin doların altında seyrederken kurumsal kripto para fonlarından 584 milyon dolarlık dev bir çıkış gözlemlendi.

Coinshares tarafından paylaşılan verilerde, iki hafta önce 600 milyon dolar çıkış gören kurumsal kripto para fonlarından yine 584 milyon dolarlık devasa bir çıkış olduğu belirtildi.

Spot Bitcoin ETF onayının ardından Bitcoin’e yönelik kurumsal ilgi yüksek seviyeye ulaşmıştı. Geçtiğimiz hafta Grayscale fonları ciddi miktarda eksi ile kapatırken diğer ETF ihraççılarına olan ilgi oldukça düşük seviyede seyretti. Dijital varlık ürünlerinden toplam 584 milyon dolarlık olurken çıkış serisi 2 haftaya erişmiş oldu. 

Ethereum, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından gelen onay ile birlikte ilgi görmeye devam ederken geçtiğimiz iki hafta önce Bitcoin’deki büyük çıkışa rağmen giriş görmüştü. Ancak tablo bu sefer bu şekilde olmadı ve Ethereum da ciddi miktarda çıkış yaşadı.

Kurumsal kripto para fonlarında geçtiğimiz haftalarda da olduğu gibi ilk sırada 630 milyon dolarlık çıkış ile yine Bitcoin (BTC) yer aldı. Ethereum’dan (ETH) ise 58,3 milyon dolar değerinde fon çıkışı oldu.

Altcoinlere yine yatırım geldi

Kurumsal yatırımcılar Ethereum’dan kaçarken Solana (SOL), Polygon (MATIC), Chainlink (LINK), Ripple (XRP) ve Litecoin (LTC) de talep gördü.

Solana’ya 2,7 milyon dolarlık, Chainlink’e 300 bin dolarlık, Ripple’a 700 bin dolarlık, Polygon’a 1 milyon dolarlık ve Litecoin’e ise 1,3 milyon dolarlık dolarlık para girişi oldu.

Coinshares raporuna göre en çok giriş yapan ülke olarak İsviçreli yatırımcılar, en çok çıkış yapan ülke olarak ABD’li yatırımcılar yer aldı. Bunların büyük kısmını spot Bitcoin ETF ihraççılarından giren ve çıkan miktarlar oluşturdu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!