Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve Kripto Para Fonlarına Dev Kurumsal İlgi: Boğadan Beri En Büyük Giriş Oldu!

Bitcoin (BTC), bir süredir takıldığı 35 bin dolar seviyelerini aşmaya çalışırken kurumsal kripto para fonlarında 6. hafta üst üste giriş görüldü. 

Coinshares resmi blog sayfasında paylaştığı verilerde, kurumsal kripto para fonlarında üst üste altıncı hafta da giriş olduğu belirtildi. Geçtiğimiz hafta kurumsal kripto para fonlarına net 260 milyon dolarlık para girişi olurken yatırımcılar yine Solana’da (SOL) ısrarcı olmaya devam etti.

Kurumsal kripto para fonlarında geçtiğimiz haftalarda da olduğu gibi ilk sırada 228 milyon dolarla yine Bitcoin (BTC) yer aldı. Dijital varlık ürünlerine yapılan yatırım 2022 yılında 6 haftada yapılan 736 milyon dolarlık yatırımı aşarak geçtiğimiz 6 haftada 767 milyon dolara ulaştı. Ayrıca 6 haftalık fon girişinin toplamının Aralık 2021 olan boğanın sonundan beri en büyük fon girişi olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz haftalarda pozitif havaya rağmen Ethereum’a (ETH) giriş olmazken bu hafta Bitcoin’e göre nispeten küçük 17,5 milyon dolarlık para girişi oldu. Ancak Bitcoin’e oranla Ethereum’a giren paranın küçük olmasına rağmen Ağustos 2022’den bu yana en büyük giriş olarak kayıtlara geçti.

Bu sene çok para çıkışı yaşanan fonlardan biri olan short (kısa) Bitcoin fonuna da 4,5 milyon dolarlık giriş gözlemlendi.

CoinShares, bu fon girişlerinin spot Bitcoin ETF onayı ihtimalinin son dönemde artması ile ilişkili olduğunu düşünüyor.

Bu yılın 32 haftasının 28 haftasında fon girişi yaşanan Solana, 10,8 milyon dolar yatırım ile yine en çok ilgi gören altcoin oldu. Ek olarak Cardano’ya (ADA) 500 bin dolar, Ripple’a (XRP) 200 bin dolar para girişi yaşadı.

Öte yandan ülke bazında ise büyük girişler oldu. 156 milyon dolarla ABD büyük para girişine tanıklık ederken Almanya 63 milyon dolarla 2. ve İsviçre ise 35,5 milyon dolarla 3. sırada yer aldı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!