Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’in Tam Zıttı: Dijital Merkez Bankası Paraları

Meltem Demirörs, dijital merkez bankası paraları hakkında yaptığı yorumlarda devletlerin bu paraları aslında insanları gözetleyebilmek için kullanmak istediklerini söyledi.

Bitcoin’den Farklı

Son zamanlarda Çin de dahil olmak üzere birkaç farklı ülkenin kendi dijital parasını geliştirmeye başladığını gördük. Bu süreç içerisinde Japonya gibi ülkeler de bu yönde bir adım atmayı düşünüyorlar.

Kendi dijital parasını geliştiren ülkeler genelde bunun teknolojik bir zorunluluk haline geldiğini, dijital paraların ne kadar inovatif olduklarını anlatıyorlar. Meltem Demirörs ise bu ülkelerin dijital paralar hakkında yaptıkları açıklamalara biraz şüpheci yaklaşıyor. Onun görüşlerine göre devletler bunları ne kadar ‘yenilikçi’ göstermeye çalışırlarsa çalışsınlar, dijital merkez bankası paralarının aslında sıradan para birimlerinden pek bir farkları olmayacak.

Meltem Demirörs’ göre bu dijital paralar büyük ölçüde insanları gözetlemek, ekonomiyi daha kolay bir şekilde kontrol etmek gibi amaçlarla kullanılacaklar. Bu bağlamda da Bitcoin’den epey farklı olacaklar:

Dijital merkez bankası paraları Bitcoin’in tam zıttı diyebiliriz. Birbirlerinden o kadar farklılar ki…adeta mıknatıs kutupları gibi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment