Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Balinalar Zayıf Kalırken Son 2 Haftada 1 Milyar Dolardan Fazla Satış Yapıldı!

Bitcoin balinaları alımlarını yavaşlatırken son 2 hafta içerisinde 1 milyar doların üzerinde çıkış görüldü.

On-chain analiz platformu CryptoQuant, CoinDesk Global ile paylaştığı raporunda, uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin ve madencilerin son iki hafta içinde 1,2 milyar doların üzerinde Bitcoin sattığına yer verdi.

Satışlar, son günlerde spot Bitcoin ETF’lerinden net çıkışlarla paralellik gösterdi. Analistler tarafından paylaşılan raporun detaylarında şu ifadelere yer verildi:

Yatırımcılar hala Bitcoin varlıklarını artırmıyor ve büyük sahiplerin (balinalar) talep artışı hala güçlü değil. Stablecoin likiditesi yavaşlamaya devam etti ve Kasım 2023’ten bu yana en yavaş hızda büyüdü.

Satış Aktivitesinde Artış

CryptoQuant’ın izlediği cüzdanlar, balinaların satışlarını çoğunlukla brokerler aracılığıyla gerçekleştirdiğini gösteriyor. Ayrıca, Bitcoin işlem çıktıları (UTXO) yaş bantlarındaki düşüş, artan satış aktivitesine işaret ediyor.

UTXO yaş bantlarındaki düşüş, genellikle piyasada artan Bitcoin aktivitesini ve dolayısıyla satışı gösterir. UTXO yaşının artışı ise piyasada daha fazla tutma eğilimi olduğunu belirtir.

Madenciler ve yapay zeka sektörü

Piyasa gözlemcileri, madencilerin Bitcoin yarılanması sonrası azalan madencilik ödülleri nedeniyle yapay zeka (AI) sektörüne yöneldiğini belirtiyor.

Metalpha’dan kıdemli analist Lucy Hu, “Yarılanma sonrası madenciler giderek daha fazla AI işine yöneliyor. Madencilik ödüllerinin düşmesi, madencilerin gelirlerini artırmak için başka kanallara yönelmelerine sebep oldu” dedi.

AI firmalarının enerji yoğun veri merkezlerine olan talebi, madencilerin bu firmalarla iş yaparak gelir elde etmelerini sağlıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!