verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de (BTC) Eylül Ayı “Kırmızılığı” Devam Edecek Mi? Enflasyon Verisi ve Faiz Artırımı Tetikleyebilir

Bitcoin piyasa sürüldüğü tarihten bu yana eylül aylarını genel olarak düşüşle kapatmış. Bu durum bu ay devam edecek mi?

Bitcoin eylül aylarında son 11 yılın 7’sini düşüşle kapattı. Bu yılda aynı şekilde düşüşle kapatıp kapatmayacağı yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Bugün açıklanacak enflasyon verisinin olumsuz gelmesi durumunda ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırımını yükseltebilir. Bu durumunda, küresel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasını da olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

Bu aya 20050 dolar seviyelerinde başlayan Bitcoin, ay başlangıcından bu yana %10’dan fazla yükseliş yaşadı. Yaşanabilecek kötü bir senaryoya karşı Bitcoin’in bu ayı kırmızı kapatabilmesi için %10’dan fazla düşüş yaşaması gerekiyor.

Kripto para piyasasında yaşanan ayı piyasasının etkileri son dönemlerde azalmış olsa dahi henüz bir yükseliş döngüsünden bahsetmemiz mümkün görünmüyor. İstatiksel olarak Bitcoin yaz aylarını hacimsiz bir şekilde geçirerek eylül ayında düşüş yaşıyor.

Yılların ortalamasına bakıldığında piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana bütün nerdeyse bütün aylarda %100’den fazla yükseliş yaşadığı görünen Bitcoin, eylül aylarında toplamda %67’ye yakın düşüş yaşamış.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!