Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Düşüş Sürüyor: Bu İki Sebep Piyasadan Yüz Milyonlarca Doları Sildi!

Bitcoin’de yaklaşık 2,5 haftadır düşüş sürerken son 24 saatte kripto para piyasasından yüz milyonlarca dolar silindi.

Bitcoin (BTC) fiyatı, son yükseliş döngüsünde 72 bin dolara ulaşmasının ardından yaklaşık 17 gündür düşüş yaşıyor. Bu süreçte birçok altcoin fiyatı ciddi boyutta düşüş yaşarken yatırımcılar da tasfiyeler ile karşı karşıya kaldı.

Bitcoin bugün TSİ sabah saatlerinde 62.150 dolara kadar gerilerken Ethereum fiyatı da ETF onayı ile gördüğü zirvenin oldukça aşağısına inerek 3.350 dolara kadar düşüş yaşadı.

165 milyon dolar silindi

Bitcoin’de son 24 saatte yaşanan geri çekilme, beraberinde yüz milyonlarca dolar değerinde vadeli işlem pozisyonunun tasfiye olmasına yol açtı. Coinglass verilerine göre yazının kaleme alındığı esnada son 24 saat içerisinde tasfiye olan pozisyonların toplam değeri 165 milyon dolar oldu. Toplamda 69 binden fazla kripto para yatırımcısının bu durumdan etkilendiği belirtildi.

En büyük tasfiye kripto para borsası Bitmex’de açılan 10 milyon dolarlık Bitcoin long (uzun) pozisyonu olurken tasfiye olan toplam pozisyonların yaklaşık %95,95’inin long pozisyonlardan kaynaklandığı aktarıldı.

Bitcoin neden düşüyor

Almanya Hükümeti geçtiğimiz hafta Coinbase, Kraken ve Bitstamp’e toplamda 2 gün içerisinde 110,8 milyon dolar değerinde 1.700 BTC taşımıştı. Bitcoin ve kripto paralarda bugün düşüşü tetikleyen son transfer ile birlikte Almanya hükümetinin cüzdanında 3 milyar doları aşkın değerde 47.179 Bitcoin kalmıştı.

Söz konusu durum Bitcoin’de düşüşü tetikleyen unsurlardan biri olarak kayıtlara geçmişti.

Öte yandan QCP Capital hafta sonu yayınladığı raporda, madencilerin elindeki Bitcoin varlıklarının son 14 yılın en düşük seviyesine gerilediği belirtilirken toplam rezervlerin yılın başından bu yana 50.000 azaldığına yer vermişti.

Madenciler tarafından gelen satışların da Bitcoin fiyat düşüşünde ciddi bir etkisi olduğu tahmin ediliyor.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 62.500 dolardan alıcı buluyor.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!