Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Düşüşün Sebebi Madenciler Mi? Bir Haftada Tam 20 Bin BTC Satıldı!

Bitcoin madencileri son 6 ayın en büyük BTC satışını gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekti.

Bitcoin son 1 haftada yaklaşık %5 düşüş yaşayarak 28 bin dolar bandından 26.500 dolara kadar gerilerken gözler sebebine çevrildi. Kripto analitik platformu IntoTheBlock tarafından sunulan verilere göre Bitcoin madencileri son 1 hafta içerisinde yaklaşık 540 milyon dolar değerinde 20.00 BTC’den fazla satış gerçekleştirdi.

Madenciler, Bitcoin satış işlemlerini nakit akışı sağlamak ve işlerini sürdürülebilir kılmak için yapıyor. Bitcoin fiyatının artığı dönemlerde bu satışlar giderek seyrekleşirken fiyatın düştüğü dönemlerde ise satış oranları artıyor. Madenciler tarafından yapılan satışlar sürpriz olmasa da Bitcoin fiyatı üzerinde yaşanan satış baskısını artıran faktörlerden biri olarak kabul ediliyor.

Yapılan bu satışla birlikte tüm madencilere ait rezerv miktarı 1,93 milyon Bitcoin’e geriledi. Buna yakın bir seviye son olarak 2023 yılının Mayıs ayında görülmüştü.

Ek olarak Bitcoin madencilik zorluğunun da tüm zamanların en yüksek (ATH) seviyesinde olması madencileri satışa itiyor olabilir. BTC.com üzerinde yer alan verilere göre son ayarlamayla yaşanan %0,35 puanlık artışla birlikte 57,32 trilyon seviyesine ulaşan zorluk seviyesi, madencilik operasyonlarını daha masraflı hale getiren faktörler arasında yer aldı.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %2,9 değer kaybeden Bitcoin, 27.400 dolar seviyesinden 26.570 dolara kadar geriledi. Bitcoin yazım esnasında 26.630 dolardan alıcı buluyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!