Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Halving Etkisi: Madenciler Fiyatta Alım Fırsatı Verebilir!

Bitcoin madencilerinin havlu atması piyasada daha fazla düşüş getirebilir.

On-chain analiz platformu CryptoQuant yazarı, bitcoin madencilerinin güncel durumuna yer verdi. Bitcoin yarılanmasının üzerinden neredeyse 1 ay geçtiğini belirten analist, madencilerin pes ettiğine dair bulgular olduğunu vurguladı.

Bu bugluya dayanak olarak son dönemde düşen hash oranını gerekçe gösteren deneyimli isim, madencilerin makine kapatıyor olabileceğine öne sürdü:

Daha önce, hash oranının 30 günlük hareketli ortalaması saniyede 630 exahash (EH/s) ile zirve yapmışken, şu anda saniyede 606 exahashes olarak görünüyor. Bu düşüş hala mütevazı ve kısa süreli olsa da, bariz geri çekilme dikkat çekiyor. Bu trend, yarılanmadan sonra değişti.

Yarılanma sonrası düşen ödül oranlarıyla birlikte daha az verimli hale gelen madencilerin üretimi bırakmaya başladığını ve daha büyük madencilik firmalarının yeni cihazlar sipariş ederek ellerini güçlendirdiklerine yer verdi.

Madencilerin cihaz kapatma dalgasının henüz başında olabileceğimizi belirten analist, hash oranındaki düşüşlerin tarihsel olarak Bitcoin fiyatına da negatif yansıdığını hatırlattı.

Fakat bu madenci geri çekilmesinin fiyat üzerinde hemen etki yapmadığını, hash özelindeki geri çekilme derinleştikten günler veya haftalar sonra fiyatın düşüş yönlü hareket ettiğini kaydetti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!