Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Zirve ve Dip Nasıl Bulunur: İşte Uzman İsmin Açıkladığı O Yöntem!

BloFin’in opsiyon ticareti ve araştırma başkanı Griffin Ardern, Bitcoin (BTC) fiyatının yönünü tahmin etmeye yarayabilecek bir formülü açıkladı.

Risk eşiği yüksek olan ve haber akışından hızlı şekilde etkilenebilen kripto para piyasasında yön tahmini birçok yatırım aracına kıyasla daha zor olabiliyor.

Bu konuya farklı bir perspektif kazandıran ve yön tahmini için bir yol gösteren Griffin Ardern ise CME üzerindeki vadeli işlem ve opsiyon piyasalarındaki verileri işaret etti.

Deneyimli isim, Bitcoin’de bir önceki ay ve gelecek ay arasındaki vadeli işlem sözleşmeleri spread (alım-satım) seviyesinin yön tahmini konusunda yardımcı olabileceğini söyledi.

Chicago Ticaret Borsası (CME) ve Deribit gibi büyük borsalarda işlem gören vadeli işlem kontratlarının bu konudaki öneminin altını çizen Griffin Ardern, fark büyük olduğunda spekülasyon duyarlılığının artışta olduğunu ve bu spekülatörlerin long (uzun) pozisyon tutmaya daha meyilli olduğunu kaydetti.

Buradan yola çıkarak spread oranı yükselince piyasanın yukarı yönlü gitme iştahında olduğunu belirtirken yine de yatırım için tek kriterin bu olamayacağını hatırlattı. Öte yandan CME’de spread 1.000 puanın üzerine çıktığında bunun boğa piyasaları için genellikle lokal tepe sinyali olduğuna yer verdi.

Adern CoinDesk Global’e verdiği demeçte dikkat çeken şu ifadelere yer verdi:

Genellikle gelecek aylar ile önceki ay arasındaki fark büyük olduğunda yatırımcıların spekülasyon duyarlılığı yüksektir ve long (uzun) pozisyon tutmak için daha yüksek maliyetler ödemeye isteklidirler. Deribit’in terim yapısına dair ipuçları bulabilirsiniz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!