Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’deki Çılgınlığın Bitmesi Madencileri Etkilemeye Başladı

Bitcoin madencilerinin TH/s başına elde ettikleri gelir, tüm zamanların en düşük seviyelerine geriledi.

The Block verilerine göre Bitcoin madencilerinin TH/s başına kazandığı gelirin 7 günlük hareketli ortalaması, 0,048 dolara kadar düştü. Halving sonrasında ağdaki toplam hash oranı da biraz düşerek 600 EH/s’ye geriledi. Ancak bu oran, geçmiş yıllara göre hala oldukça yüksek.

20 Nisan’da yapılan halving sonucunda blok ödülleri, 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye kesildi. Madenciler, blok ödüllerindeki bu yarı yarıya kesintiyi ilk birkaç gün hissetmediler.

Bunun başlıca sebebi, Runes protokolüne gösterilen ilgiydi. 23 Nisan’da Runes ile yaklaşık 800 bin işlem yapıldı ve ağdaki ortalama işlem ücreti, 40 dolara kadar çıktı. Madencilerin geliri, halving’den bir sonraki gün 80 milyon dolardan fazla işlem ücreti ödendiği için artış gösterdi.

Runes protokolündeki işlem sayısının 350 binin altına düşmesiyle birlikte ağdaki ortalama işlem ücretleri de tekrar 10 doların altına düşerek normale döndü.

Madencilerin TH/s başına geliri, Bitcoin fiyatının artması halinde yükselebilir. Ancak blockchain’deki madenci sayısı azalmazsa bu yeni döneme uyum sağlamaları gerekebilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!