Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’i En Çok Kim Baskılıyor? 100 Milyar Dolardan Fazla Sattılar

Bitcoin (BTC) madencileri, piyasalarda daha önce hiç görülmemiş büyüklükte satış baskısı kuruyor.

Blockchain analiz platformu CryptoQuant’ın verilerine göre madenciler, 2023 ve 2024’te tarih boyunca hiç olmadığı kadar fazla miktarda Bitcoin sattı.

Yüz milyar doları geçti

CryptoQuant verilerine göre madenciler, geçtiğimiz yıllar içerisinde kripto para borsalarına toplamda 166,2 milyar dolar değerinde Bitcoin gönderdi.

Buna karşılık borsalardan sadece 48 milyar dolar değerinde Bitcoin çektiler. Aradaki 118 milyar dolar değerindeki coinlerin satıldığı tahmin ediliyor.

Bu Bitcoinlerin (BTC) büyük kısmının 2024’te satılmış olması, analistlerin dikkatini çekti. Madenciler, bu yılki işlemlerle birlikte en fazla miktarda Bitcoin satan grup oldu.

Bu yıl iyice hız kazandı

Madenciler, özellikle bu yıl içerisinde çok daha aktif şekilde Bitcoin satmaya başladı. Piyasalardaki arzın artması ve talebin bunu karşılamaması, spot piyasaları doğrudan etkiledi.

Bitcoin madencileri, genelde üretim maliyetlerini, elektrik masraflarını ödeyebilmek için coin satıyor. Bunun için genelde Bitcoin fiyatının yükseldiği dönemleri tercih ediyorlar.

Bir analist, “Ama 2024 farklı bir şekil alıyor ve borsalara gönderilen BTC miktarının artması, Bitcoin fiyatının daha da düşmesine yol açabilir” yorumunu yaptı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!