verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Son Günlerdeki Piyasa Hareketliliği ve Türk Yatırımcıya Etkileri

Bitcoin son 3-4 gündür gerçekleşen yeni kararlar ve gelişmeler doğrultusunda art arda rekorlar kırmaya doyamıyor.

Toplam işlem hacmi ve birim değeri bakımından en yüksek koin olan Bitcoin, BPE yani Bitcoin Fiyat Endeksine göre yeni bir rekor kırdı. Bugün Bitcoin yaklaşık 7000 dolardan işlem görüyor.

Fiyattaki bu artışın nedeni, ABD bazlı CME Group adlı alım satım şirketinin yıl sonuna doğru Bitcoin işlemleri getireceğini duyurması. Aynı zamanda bu platformu kullanan yatırımcılar, aynı Bitcoin gibi getirisi yüksek olan ürünleri tercih etmeleriyle biliniyor.

Getirisi yüksek olan marketlere olan istek son yıllarda şirketlerin aldığı oranların oldukça düşük olmasından dolayı yoğunlaşmış durumda. Yani eğer ABD’li yasa düzenleyicileri bir sorun çıkarmazsa, CME’nin kararı Bitcoin’i getirerek diğer marketler için oldukça güçlü bir rakip ortaya çıkarabilir.

Bloomberg tarafından yapılan bir alıntıya göre, CME’nin sunduğu bazı faydalar var. İlk olarak, CME yatırımcıları daha sık işlem yaparak likiditeyi artırabilir. İkinci önemli konu ise yatırımcıların şimdi olduğundan daha kolay bir şekilde nakit paralarını kripto paralara çevirmesinin mümkün olması.

CME’nin gerçekleştirmeyi planladığı Bitcoin alış satış kararının etkilerine yatırımcıların yorumu ise depoladıkları Bitcoin’den dolayı yükselişin sürdüğü.

Artışın bir diğer nedeni olarak Amazon’un kripto paralar ile ilgili 3 adet yeni domain kiralamış olmasından bahsedebiliriz. Bu gelişme Amazon’un gerçeleştirmesinin beklendiği Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanma ihtimaline olan inancı kuvvetlendirir nitelikte.

Biz en iyisi susalım, numaralar konuşsun: Bitcoin, 1 yıllık süre zarfında tam %500’lük bir yükselme göstermiş.

Türk Borsalarının Durumu

Türk borsaları Paribu, Koinim ve BTCTurk ise yatırımcıların en heyecanlı olduğu, piyasanın ise en hareketli olduğu bu zamanlarda günlerdir olduğu gibi yine yaşanan erişim problemleri dolayısıyla can sıkıyor.

Yatırımcılar alış ve satış emirleri üzerinde oynama yapamadıklarından dolayı zarar ederken bitcoin ani yükseliş ve küçük düşüşler göstermeye devam ediyor. Bu durumu yaşanan erişim problemlerinden dolayı kazanca çeviremeyen yatırımcılar kızgın durumda.

Piyasanın hareketlendiği her durumda bu gibi sorunlarla karşılaştıklarından dolayı mağduriyetlerini dile getiren yatırımcılar, borsaların artık bu gibi kriz anları için alt yapı bakımından kendilerini yeterli seviyeye getirmeleri gerektiğini söyleyerek yakınıyor.

Genel olarak tüm bu yaşananları yatırımcı taraflı özetlemek gerekirse yaşanan borsa kaynaklı problemler paralarının içeride kaldığı, istemedikleri veya beklemedikleri fiyatlardan al-sat yaptığı gibi korkular sebebi ile oldukça huzursuzluk yarattı. İnsanlar hem ücretleri takip edemedi hem de yaşanan yükselişten tutun düşüşe bile tepki veremez oldu. Bu yüzden oldukça yakınsalar da elleri kollarının bağlı oluşundan dolayı beklemek ve borsaların düzelmesini ummak dışında öteye bir adım atamadı.

Böylesi dijital bir ekosistemde bu gibi alt yapısal sorunların yaşanıyor olması aslında ironik denebilir. Dijitalde işlem yapıyor ve yine dijital üzerinden kazanıyorken ya da kaybediyorken, size sıkıntı çıkartanın dijital bir platform oluşu insanlar tarafından “Gerekli yatırımların yapılması ve Türk borsalarının üzerlerinde oluşan bu ön yargıyı kırması, bizlerin de artık işlemlerimizi sağlıklı şekilde gerçekleştirebilmemiz gerekiyor.” gibi tepkilere sebebiyet verdi.

Kripto para fiyat takibi yapılan Blockfolio uygulamasının dahi çöktüğü bu yoğun dakikalarda, sorumluluk sahibi firmaların altyapı çalışmalarını güçlendirmelerine yönelik çalışma yapmasının gerektiğini düşünmeden edemiyoruz.

AltKoinlerde Yaşanan Dibe Vuruş

Bitcoin’in bir kaç gün içinde 7400 dolar seviyelerine yükselişi altkoin piyasasının sallamasına sebep oldu. Böylelikle aşağı doğru trend başlamış oldu. Bitcoin ne kadar sevindiriyorsa altkoinlerde yatırımı olan yatırımcılar ise bir o kadar üzüntülerini dile getirdi.

Coinmarketcap ilk 10 kripto para listesine bakacak olursak genel anlamda bir düşüşün hakim olduğunu görebiliyoruz.

marketcap-ilk-10

Dikkat çekici olan tek nokta ise Bitcoin Cash ve BitConnect’in Bitcoin’in yükselişinde öne çıkmış ve sadece onların artış göstermiş olması.

1 Comment

  • Deeper Impact
    Posted 02 Kasım 2017 - 20:52 20:52

    Yerli borsaların ani düşüş ve ani yükselişler sırasında çökmesi inanılır gibi değil. Siz bunu Uygun bir dille ifade etmeye çalışsanız da herkles biliyor ki bu borsalar bu anlarda sistemi darbağoza sokup emirler üzerinden kendileri işlemlerini gerçekleştirerek kendilerine ekstra kazançlar sağlıyorlar. Bunu anlamamaya imkan yok.

    Neden en çok komisyon alacakları zaman sistemlerinin kapalı kalmasına izin versinler ki?

Leave a comment