Bitcoin, bugün itibariyle, yedi yıldır yaşadığı en kötü ay olan Kasım ayını geride bıraktı. Lider kripto para birimi Bitcoin, sadece bir ayda %40 civarında değer...

Bitcoin’in Son Yedi Yıldaki En Kötü Ayı ile Tanışın: Kasım

Bitcoin, bugün itibariyle, yedi yıldır yaşadığı en kötü ay olan Kasım ayını geride bıraktı. Lider kripto para birimi Bitcoin, sadece bir ayda %40 civarında değer kaybetti ve neredeyse bütün kripto para piyasasını da yılın en düşük seviyesine beraberinde götürdü.

Bitcoin Bir Ayda Değerinin 3’te 1’ini Kaybetti

CoinMarketCap verilerine göre, Kasım ayının başlangıcını 6.500 dolar ile yapan Bitcoin, ay sonunu ise 4.280 dolarla tamamladı ve %35 civarında değer kaybı yaşadı. Farklı kripto para fiyat endeksleri değişik fiyatlamalara ve oranlara sahip olsa da, durum aşağı yukarı 3’te 1 civarında bir değer kaybına işaret etmekte.

CNBC‘nin aktardığına göre ise, Bitcoin bu yılın Kasım ayında %37 civarında değer kaybı yaşadı ki bunu en son 2011 yılının Nisan ayında yaşanan %39 civarındaki düşüş geçmişti. Ayı şanslı bir şekilde 4.280 dolarda tamamlayan Bitcoin, söz konusu değerden bir kaç gün önce 3.600 dolara kadar gerilemişti ve eğer ayın başlangıç ve bitiş tarihindeki değerlerine değil de, ayın en düşük ve en yüksek değerlerine bakılacak olursa, Bitcoin’in düşüşü 6.500 dolardan 3.600 dolara kadar %45‘lik bir orana tekabül etmekte.

BTC piyasa hacmine göre ise 40 milyar dolara yakın bir düşüş yaşadı ve 113 milyar dolarla başladığı ayı, 74 milyar dolar ile kapattı. Genesis Capital CEO’su Michael Moro ise, CNBC kaynağına yaptığı açıklamalarında 5.800 dolar seviyesindeki desteğin aşağısına inildikten sonra, devamındaki fiyat düşüşü pek de zor olmadı.

Ethereum’un Durumu, Bitcoin’den Daha Kötü

Bitcoin’in yanı sıra, önde gelen kripto para birimlerinden birisi olan Ethereum da, en kötü aylarından birisini yaşadı ve 200 dolarla girdiği ayı, 117 dolar ile kapattı ki ay içerisinde 100 doların aşağısına inmesi de bir çok yatırımcıyı korkuttu. Ay başlangıç ve bitişine göre %42 civarı düşüş yaşayan ETH, ayın en düşük ve en yüksek seviyeleri bakımından ise %53 civarı değer kaybetti.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.