Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitget’ten FLOKI’nin Yeni Token Projesi İçin Delist: Fiyatta Manipülasyon Var Dedi!

Kripto para borsası Bitget, popüler meme coin Floki (FLOKI) tarafından piyasaya sürülen TokenFi’yi (TOKEN) detaylı incelemenin ardından delist etme kararı aldı.

Bitget çarpıcı bir kararla gündeme geldi. Borsa tarafından 31 Ekim günü yapılan bir açıklamada, TokenFi projesinin 27 Ekim günü gerçekleşen listelemesinin ardından kapsamlı bir değerlendirme yapıldığını ve birçok uygunsuzluk tespit edildiğini vurguladı.

Borsa bu doğrultuda 31 Ekim tarihinden itibaren tüm TOKEN para yatırma ve alım-satım hizmetlerini askıya aldı ve bekleyen tüm emirleri iptal etti:

Yapılan açıklamada, proje ekibinin merkeziyetsiz borsaların likdiite havuzlarına 2 bin dolardan az token ekleyerek fiyatı manipüle ettiği ve TOKEN’ın şeffaf olmayan bir token ekonomisi olmadığına yer verildi:

TokenFi’nin (TOKEN) ticaret hizmeti başladıktan sonra, önemli fiyat dalgalanmaları fark edildi. Proje ekibinin DEX’lerin likidite havuzuna yalnızca 2.000 dolardan az token eklediği ve başlangıçtaki likiditeyi kötü niyetle kontrol ederek piyasa manipülasyonu yaptığından şüphelenildiği de tespit edildi. Buna ek olarak, projenin daha ayrıntılı bir şekilde araştırılması sırasında, bulanık bir token ekonomisi ve belirsiz bir hak ediş programı gibi daha fazla potansiyel sorun keşfedilmiştir.

Bitget, hesabında TOKEN bulunan kullanıcılara Tether (USDT) ödemesi yapılacağını beyan etti. Atılan bu adımın kullanıcı mesuliyeti açısından önemli olduğu belirtildi:

Bitget kullanıcılarından sorumlu olmak için, kapsamlı bir değerlendirmenin ardından TokenFi’yi (TOKEN) delist etmeye ve Bitget’te TOKEN tutan kullanıcılar için bir geri alım planı başlatmaya karar verdi.

Bu kapsamda TOKEN’ın borsadaki en yüksek işlem gördüğü fiyat baz alınacak yani 1 TOKEN = 0,00605002 USDT olarak kullanıcılara geri ödeme yapılacak. Borsa, geri alım planının 7 Kasım tarihinden önce gerçekleşeceğini vurguladı.

FLOKI tarafından piyasaya sürülen bu yeni token ilk anlarda yatırımcılar arasında büyük bir heyecan yaratmıştı. Fakat görünen o ki ekibin şeffaflık ve güvenilirlik adına çözmesi gereken daha ciddi sorunlar bulunuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!