Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Blackrock Bitcoin ETF Onayı Beklerken SEC’den 2.5 Milyon Dolarlık Sürpriz Ceza

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, SEC tarafından suçlu bulunduğu için 2,5 milyon dolarlık para cezası ödeyecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dün yaptığı açıklamada BlackRock Advisors LLC’yi “eğlence sektöründe yaptığı yatırımları doğru bir şekilde tarif etmemekle” suçladığını açıkladı.

BlackRock, suçlamaların ardından uzlaşma sağlayabilmek adına 2,5 milyon dolarlık para cezası ödemeyi kabul etti.

SEC’nin açıklamalarına göre BlackRock’ın fonlarından biri, 2015-2019 tarihleri arasında filmler için reklam stratejileri geliştiren Aviron Group LLC adlı bir firmaya yatırım yaptı. Ancak BlackRock, SEC’ye sunduğu belgelerde Aviron’u “Çeşitlendirilmiş Bir Finansal Hizmetler” şirketi olarak tarif etti.

BlackRock’ın spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF), takas odası DTCC’nin sitesinde yer almasıyla birlikte Bitcoin fiyatında binlerce dolarlık artış yaşandı.

Yeni öğrenilen bilgiler ise fonun DTCC’nin sitesinde ağustostan beri yer aldığını gösteriyor. DTCC yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre bu, fonun yasal statüsü bakımından herhangi bir anlam ifade etmiyor.

DTCC sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, başvurusu yapılan borsa yatırım fonlarını “hazırlık” amacıyla, “standart prosedür” gereği listesine ekliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!