Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Blackrock ve WisdomTree Ardından Trilyonluk Şirketten de Spot Bitcoin ETF Başvurusu!

Yönetiminde 1,4 trilyon dolarlık varlık bulunan ABD’li varlık yöneticisi Invesco (IVZ), spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulundu.

Yönetimi altında trilyon dolarlık varlık bulunduran ve spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunan şirketler arasına Invesco da katıldı. Invesco tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan başvuruda, bu tür bir ETF’in yatırımcılar ve piyasa için daha güvenli bir ortam oluşturacağına yer verildi.

Invesco başvurusunda, spot bitcoin ETF’inin olmamasının yatırımcıları FTX, Celsius Network, BlockFi ve Voyager Digital gibi daha riskli alternatiflere ittiğini savundu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, spot Bitcoin ETF’leri kabul edilirse düzenlemeler konusunda gözetim altında olan bir ETF piyasası sayesinde yatırımcıların daha güvende olacağı vurgulandı.

İki yıl önce başvurmuştu

Invesco ilk olarak 2021 yılında Galaxy Digital ile birlikte bir Bitcoin ETF’i için başvuruda bulunmuştu. Bununla birlikte Invesco bir vadeli Bitcoin ETF’i için de başvuruda bulunmuş, o dönemde bir diğer yatırım şirketi ProShares’in vadeli Bitcoin ETF başvurusu daha önce kabul edilince bu çabasından vazgeçmişti.

SEC şimdiye kadar hiçbir spot Bitcoin ETF başvurusunu kabul etmemiş olsa da BlackRock, WisdomTree ve Invesco gibi sektör için önem arz eden aktörlerin bu talebi her şeyi değiştirebilir. BlackRock şimdiye kadar yaptığı spot ETF başvurularının 576 tanesinin 575’inde pozitif sonuç aldı. Bu orana bakıldığında diğer yatırım şirketlerinin BlackRock’a onay gelmesi durumunda kendilerine de onay geleceğini düşünerek adım attıkları tahmin ediliyor.

BlackRock’un Bitcoin alanındaki adımını takip eden WisdomTree ve Invesco gibi şirketler sayesinde karşımıza daha güçlü bir tablo çıkıyor.

SEC’nin söz konusu başvuruları onaylamak ya da reddetmek için 240 günü bulunuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!