Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bloomberg Analisti SEC’nin Bitcoin ETF Hamlesini Yorumladı: İyiye İşaret!

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, spot Bitcoin (BTC) ETF başvuru sürecine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Eric Balchunas 17 Kasım tarihli paylaşımında spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvuruları ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) sürece ilişkin yeni hamlesine dair dikkat çeken ayrıntılara yer verdi. Balchunas SEC’nin Trading & Markets bölümünün bu hafta ABD merkezli borsalarla Bitcoin ETF’leri hakkında iletişime geçtiğini belirtti.

Ortaya çıkan bu gelişmeyi olumlu bir haber olarak nitelendiren Balchunas, açıklamasının satır aralarında şu ifadelere yer verdi:

SEC’in Trading & Markets bölümünün bu hafta spot Bitcoin ETF 19b-4’lerinde borsalarla iletişim kurduğu, ETF’lerin nakit oluşturmayı (mal karşılığı olmayan) tercih etmelerini istediği ve borsalardan önümüzdeki haftalarda düzeltmeler yapmalarını istediği duyumları var. Bu beklendik bir durum olmasına rağmen yine de olumlu bir işaret.

SEC’nin bu talebini aracı kurumların Bitcoin ile değil nakit ile iş yapmasına yönelik bir adım olarak yorumlayan deneyimli isim, aynı zamanda ihraççı kuruluşların ve borsaların Bitcoin işlemleri için üçüncü taraf kurumlara ihtiyaç duymadan hareket etmesine de olanak sağlayacağını öne sürdü.

Öte yandan şimdiye kadar sadece 2-3 başvuru sahibinin nakit yaratma yöntemini hesaba kattığını belirten analist, bu durumun başvuruların yeniden güncellenmesiyle sonuçlanabileceğini ima etti. Yine de 2024 yılının başı için ETF onayı gelme ihtimalinin %90 olduğunu ve bu son gelişmenin %90’lık ihtimal üzerinde pek bir şey değiştirmediğini söyledi.

Balchunas’ın açıklamalarına paralel olarak gönderi paylaşan bir diğer Bloomberg analisti James Seyffart, Franklin Templeton’ın spot Bitcoin ETF’inin erteleneceğini öne sürdü.

Seyffart tahmininde haklı çıktı ve SEC kısa süre sonra hem Global X’in hem de Franklin Templeton’ın spot Bitcoin ETF başvurularını ertelediğini açıkladı.

Analist tarafından yapılan duyurunun ardından hızlı bir teki veren Bitcoin, 17 Kasım TSİ 20.00 sularında 35.980 dolardan 36.900 dolar bandına kadar yükseldi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!