Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bloomberg Bitcoin Düşüşünün Kaynağını Açıkladı: ABD ve Asya Kaynaklı Mı?

ABD merkezli spot Bitcoin ETF’lerindeki negatif veriler Asya merkezli alım-satım botlarını düşüş yönlü işleme itiyor olabilir.

Bloomberg tarafından sunulan güncel haberde, Bitcoin özelindeki düşüşün spot ETF’lerden yaşanan çıkışlar ve buna otomatik bir tepki veren Asya merkezli alım-satım botlarından kaynaklanıyor olabileceğine yer verildi.

Dün Bitcoin fiyatı Asya ticaret saatlerinde sert düşüş yaşadı. Bu düşüşün sebebi ABD’deki Bitcoin ETF fonlarına yatırımcı akışının azalması olabileceği vurgulandı.

Algoritmik ticaret botları, ABD borsa işlemleri kapandıktan sonra Asya mesai saatlerinde bu akış verilerini alıp Bitcoin alım-satım işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

Bitcoin ETF fonlarına yatırımcı ilgisi mart ayı başında zirveye ulaşmıştı ancak o zamandan bu yana yatırımcılar fonlardan çekiliyor. Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden %11 düştü.

Algorithmic ticaret botlarının satışları nedeniyle kripto türev piyasasında da likidasyonlar yaşandı. Konu hakkında açıklamada bulunan Arbelos Markets’in başkanı Shiliang Tan, bot işlemlerinin spot Bitcoin ETF’lerindeki akışı takip ediyor olabaileceğini vurguladı:

Algoritmik ticaret perspektifinden bakıldığında, botlar temel olarak bu verileri otomatik olarak kazıyabilir ve buna dayanarak alım satım yapabilir. Temel olarak olan bu gibi görünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!