Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Borsalardaki Bitcoin Miktarı Son 5 Yılın Dibinde! Büyük Hareketin Habercisi Mi?

Kripto para borsalarındaki Bitcoin (BTC) seviyesi son 5 yılın en düşük seviyesine gerilerken gözler nedenlere çevrildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance ve Coinbase’e açtığı davaların gölgesinde borsalardaki Bitcoin miktarı son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

On-chain analiz platformu Santiment’ten alınan verilere göre borsalarda bulunan Bitcoin sayısı son olarak 2018 yılında bu derece düşük seviyeyi görmüştü. Ayrıca borsalardaki Bitcoin hacmi tepe noktasına ise 2020 yılında %16’lık oranla ulaşmıştı.

Yaklaşık 3 senedir düşüşüne devam eden borsalardaki Bitcoin likiditesi SEC’in davalarıyla birlikte %6,4’e düşerek dikkat çekici bir seviyeye gerilemiş oldu.

Ne anlama geliyor?

Kripto para piyasası yorumcuları, Binance ve Coinbase’e açılan davalar borsalardaki Bitcoin sayısının azalmış olmasının en büyük gerekçelerinden biri olarak görüyor. Genel kanı doğrultusunda olası yaptırımlardan endişelenen yatırımcılar, varlıklarını borsalardan özel cüzdanlarına çekmiş olabilir.

Öte yandan bazı piyasa yorumcularına göre ise Bitcoin likiditesinin azalması beraberinde oynak fiyat hareketlilikleri de getirebilir. Böyle hacimsiz dönemlerde tek bir kullanıcının yapacağı yüklü miktardaki basit bir işlem fiyatlar üzerinde ciddi dalgalanmalarla sonuçlanabiliyor. Binance’in global pazarında bile geçtiğimiz günlerde BNB/USDC paritesi üzerindeki likidite azlığından dolayı fiyat hızlı bir şekilde %75’e yakın değer kaybettikten sonra normal bandına dönmüştü.

Genellikle borsalarda Bitcoin miktarının az olması olumlu bir durumdur. Borsalarda Bitcoin miktarı az olduğu için genel olarak satış baskısının da az olacağı düşünülüyor.

Binance.US üzerindeki piyasa yapıcılar davanın ardından borsadan ciddi oranda varlık çekerek gündeme gelmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!