verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Brezilya Parlamentosu Bitcoin (BTC) Yasasını Bu Hafta Onaylayabilir

Brezilya Meclis Başkanı kripto para yasasının bu hafta meclis gündeminde olacağını ve yasanın kabul edilme olasılığını doğruladı.

Brezilya Ulusal Kongresi bu pazartesi temmuz tatilinden döndü. Brezilya Meclis Başkanı yerel basından Poder360 ile yaptığı görüşmede tatilden dönen meclisin bu haftaki gündem konularından birinin kripto para yasaları olacağının altını çizdi. Tasarının onaylanıp onaylanmayacağı net bir şekilde belli olmasa da, Genel Kurul’un gündeminde olacağı vurgulandı. Yasanın onaylanması durumunda sektöre yönelik kuralların yaptırımı için hükümet yöneticilerinin huzuruna sunulacak.

Brezilya’da ülke genelindeki seçimlere neredeyse iki ay kaldı. Genel kanıya göre meclis temsilcileri, seçimlere bu kadar yakın bir tarihte seçmenleri tarafından “hoş karşılanmayacak” kararlar almak istemiyorlar.

Kripto paralar hakkında yapılan geçmiş toplantılarda Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, teknolojinin düzenlenmesinin imkansız olduğu için Bitcoin gibi kripto paraların üzerinde direkt olarak kurallar oluşturulmasının mantıklı olmayacağını dile getirmişti. Gelecek yasaların daha çok Bitcoin ile hizmet sağlayan ve teknolojik olarak etkileşim içinde bulunan resmi kurumlar üzerinde odaklanması planlanıyor.

Yasa tasarısının meclis tarafından onaylanması durumunda, kripto para madenciliği ülke genelinde yasal kılınması ve madencilik çiftliklerinde %100 yenilenebilir enerji kullanan üreticilere vergi muafiyeti gibi teşvikler sağlanması planlanıyor.

Meclis üyeleri, yasanın arkasındaki en büyük motivasyonlardan birinin ülkedeki kripto para dolandırıcılarını cezalandırmak olduğunu belirtiyor. Bu amaçla proje, kripto ile ilgili yeni bir tür suç tanımlıyor ve bu tür suçlara karışan kişi ve şirketler için ağır cezalar getirmeyi ön görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!