Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

BtcTürk Milyonlarca Dolar Değerinde Siber Saldırıya Uğradı: Resmi Açıklama Var!

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan BtcTürk siber saldırıya uğradı.

Kripto para borsası BtcTürk, 22 Haziran 2024 tarihinde siber saldırıya uğradı. Ortaya atılan ilk iddialarda saldırının 55 milyon dolar zarara yol açtığı belirtildi. Borsa, söz konusu toplamda 10 farklı kripto paranın sıcak cüzdanlarına yönelik olduğunu ve soğuk cüzdanların tamamen güvende olduğunu kaydetti.

@anlcnc1 tarafından aktarılan bilgiye göre hacker, BtcTürk’den çaldığı Avalanche (AVAX) varlıklarını Coinbase ve Binance borsalarında Bitcoin’e çevirdi. Bu varlıkların miktarı Ortalama 45 Milyon dolar değerinde 709 BTC olarak kayıtlara geçti.

Kullanıcı bakiyelerinin bu siber saldırıdan etkilenmeyeceğini belirten BtcTürk cephesi, para yatırma ve çekme işlemlerinin geçici olarak askıya alındığını hatırlattı.

Saldırının ardından resmi makamlarla birlikte çalışmalara başlandığı ve önümüzdeki süreçte yeni güncellemelerin paylaşılacağı aktarıldı:

Ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir. Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kriptoparanın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir.
BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir. Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir. Tedbir olarak kriptopara yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır. İşlemlerin güncel durumunu https://status.btcturk.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!