Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu Endekse Göre Kurumsal Yatırımcılar, Bitcoin Yatırımlarını Büyütüyor

ABD’de spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için verilecek nihai karar yaklaştıkça kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yatırımı büyüyor.

MacroMicro tarafından geliştirilen ve kurumsal yatırımcıların CME’de açtığı uzun ve kısa vadeli Bitcoin pozisyonları arasındaki farkı yansıtan Vadeli İşlemler Akıllı Para Endeksi, 13.711’e yükselerek rekor kırdı.

Varlık yöneticilerinin pozisyonlarını gösteren endeksin yılın üçüncü çeyreğinden itibaren yükselişe geçmesi, Bitcoin için bullish bir sinyal doğurdu.

Bitcoin fiyatı, 2024’te onaylanması beklenen spot Bitcoin ETF’lerinin ve düşmesi beklenen Fed faizlerinin etkisiyle birlikte son üç ayda yüzde 62 yükseliş gösterdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), Bitcoin ETF’leriyle ilgili en son 10 Ocak’ta net bir karar vermesi bekleniyor.

Bazı uzmanlar ise Bitcoin’in bu tarih yaklaştıkça güç kaybedebileceğini düşünüyor. QCP Capital’ın analizinde, “Açılışa doğru nihayet yaklaşırken Bitcoin Spot ETF’sine gösterilecek talebin, piyasa beklentilerinin altında kalmasının muhtemel olduğunu belirtmeliyiz. Bu, ocak ayının ikinci haftasında klasik bir ‘haberi sat’ durumu yaratabilir.” dendi.

QCP analistleri, Bitcoin’in 45.000-48.500 dolar aralığında dirençle karşılaşabileceğini ve “yükseliş devam etmeden önce 36.000 dolara çekilmesinin olası” olduğunu söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!