Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CFTC Kripto Para Platformuna Dolandırıcılık Davası Açtı!

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para borsası Debiex’e dolandırıcılık kapsamında dava açtı.

CFTC bir kripto para borsasına daha dava açtı. Düzenleyici kurum 19 Ocak Cuma günü yaptığı açıklamada, Debiex’in kullanıcılarını “domuz kasaplığı” yöntemiyle dolandırdığı ve en az 2,3 milyon dolarlık varlığı usulsüzce ele geçirdiği gerekçesiyle harekete geçildiğini belirtti.

Debiex’in toplamda 5 farklı müşterisini 2,3 milyon dolar değerinde bir dolandırıcılığa maruz bırakarak bu kripto para varlıklarını kendi zimmetine geçirdiğini belirten CFTC, mağdurlar için adalet ve suçlular için caydırıcı cezalar talep etti:

Bu dava, İcra Bölümünün temel misyonunun bir örneğidir. Mağdurlar için adaleti sağlamak, suiistimalin kökünü kazımak ve CEA’nın dolandırıcılık karşıtı hükümlerini ihlal edenleri sorumlu tutmak için dava açmış bulunmaktayız.

CFTC tarafından yapılan açıklamanın detaylarında, Debiex’in özellikle Asya kökenli ABD vatandaşlarını hedef aldığına yer verildi.

Debiex isimli kripto para borsasının tümüyle sahte bir arayüze sahip olduğunu ve hiçbir şekilde vadettikleri gibi bir hizmet vermediklerini belirten düzenleyici kurum, lanse edildiği gibi müşteriler adına gerçek alım-satımlar yapılmadığını vurguladı.

Konu hakkında açıklamada bulunan CFTC yetkilisi Kristin Johnson, dikkat çeken şu ifadelere yer verdi:

Davanın adından da anlaşılacağı üzere, bu planlar tüketicileri hileli bir yatırım fırsatına katılmaya teşvik etme çabasından ibaretti. Dolandırıcıların maksadı, bir domuzu kesmeden önce ‘şişmanlatmaya’ benziyor. Mevcut davada, dolandırıcılar güven inşa etmek için ortak bir ana dil ve diğer benzer ortak kimlik kanıtlarını kullandılar. Ancak daha sonra bu samimi bağlantıları istismar ettiler.

Bu dava CFTC’nin son 1 yıl içerisinde 2. kez kripto para merkezli bir şirkete karşı açtığı “domuz kasaplığı” davası olarak kayıtlara geçti. CFTC ilk olarak 2023’ün Haziran ayında aralarında bir kripto para, emtia ve forex şirketinin de bulunduğu benzer bir yapıya dava açmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!