Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CFTC’nin Yaptırım Uyguladığı DeFi Protokolünde Ayrılık: CEO ve Kurucu İstifa Etti!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Opyn’nin yöneticileri regülatör baskının ardından istifa edeceklerini açıkladı.

Opyn kurucu ortakları istifa kararını açıkladı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) geçtiğimiz eylül ayında Opyn dahil 3 farklı DeFi platformuna yasa dışı kaldıraçlı işlem sundukları gerekçesiyle yüz binlerce dolarlık ceza kesmişti. Bu cezalardan Opyn’nin payına düşen 250 bin dolar olmuştu.

Platformun CEO’su Zubin Koticha 14 Kasım tarihli paylaşımında, kendisinin ve diğer kurucu ortak Alexis Gauba‘nın şirketten ayrılacaklarını açıkladı. Ayrıca halihazırda Opyn’in araştırma başkanı olan Andrew Leone‘nin CEO görevini devralacağını söyledi.

Zubin Koticha sosyal medya paylaşımının detaylarında dikkat çeken şu ifadelere yer verdi:

Kapsayıcı, adil ve açık bir finansal sistem oluşturmak istediğimiz için 2017 yılında kriptoya katıldık. Son altı yılımızı TradFi’de asla mümkün olamayacak inanılmaz şeyler üzerinde çalışarak geçirdik; yapılandırılmış ürünler ve türevlerin ön saflarında son teknoloji çalışmalar. Hayatımızın geri kalanını kriptoda geçireceğimizi düşünüyorduk. Ancak ne yazık ki ve beklenmedik bir şekilde artık yolun sonu.

CFTC o dönemde yaptığı açıklamasında, Opyn ve Deridex’i kripto paraları kullanarak yasa dışı bir şekilde kaldıraçlı bireysel emtia işlemleri sunmak, vadeli işlem komisyonu tüccarı (FCM) olarak kayıt yaptırmamak ve FCM’lerin gerektirdiği şekilde “Banka Gizlilik Yasası” uyum programının bir parçası olarak bir müşteri tanımlama programı benimsememekle suçlamıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!