verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin, Bitcoin Borsalarını Gerçekten Yasaklıyor Mu?

Spekülasyonlar ve tahminler devam ederken Batı medyası, Çin hükümetinin Bitcoin borsalarını yasaklayacağı ile ilgili haberler yapıyor.

Bu haberler ICO‘ların daha önceden tamamen yasaklanmasından sonra çıkmaya başladı.

Wall Street Gazetesi ve diğer yayınlar “anonim” olarak çok fazla detay vermeyen alıntılar yayımlıyor.

Anonim Kaynaklar

Wall Street Gazetesi ve onların doğrulanmamış anonim kaynaklarına göre, yasal düzenleyiciler yasaklama hakkında açık ve net ifadeler kullanmıyor bile.

Bir düzenleyici kararın çok önceden belirlendiğini söylerken diğeri karara varılması için daha zaman olduğunu söylüyor.

“İddialar devam etmesine rağmen, ICO yasağı haberlerinden sonra toparlanan Bitcoin fiyatı ikinci kez düştü.”

Aynı zamanda Bloomberg tarafından ortaya atılan iddialara göre:

“Yasak sadece borsadaki kripto para ticaretine getirilecek. Konuyla yakından ilgili insanlar bu bilgiler gizli olduğu için isimlerinin gizli kalmasını istiyor.”

Yasaklanmanın Asıl Sebebi Nedir?

Bitcoin, Çin’de ve onun sosyalist para politikasında önemli bir engelle karşılaştı.

Çin hükümeti kripto paralara duyulan ilginin artmasından rahatsız oldu ve onu bir tehdit olarak algıladı. Yatırımcıların Yuan’a karşı Bitcoin’i tercih etmesi hoş karşılanmadı.

Çin Merkez Bankası geçen hafta yaptığı açıklamada ICO’ların ülkenin mali düzenini bozması üzerine yasaklandığını söylemişti. “Çok fazla bozukluk” yaşandığı için kapatıldığı anonim kaynaklar tarafından da iddia edilmişti.

Oldukça Şüpheli

Resmi herhangi bir açıklama olmaması şüphe yaratan bir durumken hiç kimsenin adını haberlere koyacak kadar cesur olmadığı da görülüyor.

Çin BTCC Borsası’nın kurucusu ve CEO’su Twitter’da bir anket yaparak insanların bu yasağa inanıp inanmadığını sordu. Sonuçlara göre %80’den fazla insan haberlere inanmıyordu.

OKCoin bu haberlere cevap olarak:

“Şu ana kadar herhangi bir resmi makam tarafından BTC borsalarını kapatma ile ilgili bilgilendirilmedik. Bu olay gerçekleşirse internet sitemizde hemen bildirim yayınlayacağız. Durum öyle olsa bile kullanıcılar için çevrimdışı ticaret yapıyor olacağız ve hesabınızdaki koinler kesinlikle güvende olacak.” dedi

Litecoin Kurucu Da Söylentilere Dahil Oldu

Dün akşam attığı tweetler ile Litecoin kurucusu Charlie Lee ortalığı karıştırdı. Resmi sosyal medya hesabından önce Çin’in Bitcoin’i yasakladığını, sonradan hatalı yazdım Bitcoin borsaları demek istemiştim gibi cümleler kullandı.

Olaya büyük tepki gelince Charlie başta şaka yaptığını ve bu kadar etki yaratacağını düşünmediğini belirtse de sonradan tweetlerinde şaka yapmıyorum haber doğru ancak kaynak anonim şeklinde ifadelere yer verdi. Şuan ise tweetlerini silmiş durumda.

Kimse Charlie Lee’nin ne dediğini ve ne yapmaya çalıştığını anlamasa da o da Bitcoin’lerinizi elinizde tutun ve satmayın mesajı verenler arasında.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2 Comments

  • Ozsan
    Posted 15 Eylül 2017 - 13:58 13:58

    Kripto piyasanın merkezi çindir.Tüm alt coinler çin den üretilmiştir.Eğer çin btc ve diğer coin borsalarını gerçekten kapatırsa, BTC nin ölmesi an meselesi olur.Zaten alt coinler 4 aydır öldüler.Tümü nerdeyse 0 yaklaştı.Gerçekten böyle piyasa olacaksa olmasın.Yasal yollarla güvenilir,hilesiz,aldatmasız ve en önemlisi bağımsız bir piyasa gelmesini bende isterim.Bende çok zarara girdim neredeyse tüm paramı kaybetmiş kadar.Ama kumar piyasına girersen olacağı bu.

  • ilhan
    Posted 15 Eylül 2017 - 09:56 09:56

    benim tavsiyem kripto paralarınızı şuanda çin borsalarında veya herhangi bir borsada tutmamanız yönünde olur. Rusya, Letonya ve Hindistan bile kendi kripto paralarını çıkarma yolunda çalıştıklarını açık bir şekilde ifade ederken Çin’in kripto paralara yasak getirmeye çalışması bence çok büyük yanlışla birlikte Çin’in bir oyun planı içinde olduğunu düşünüyorum. bu benim şahsi kanaatim. tek kripto üretilen yer orası değil sonuçta dünya nın her yrinde yapılıyor ki kaldı ki Amerika bile bitcoin i desteklemeye başladı(600$ altındaki Bitcoin alışverişlerinden vergi alınmaması konusunda yasa çıkarmaya çalışıyorlar) bence en büyük patlama bundan sonra olacak. ABD bu yasayı çıkardığında bitcoin segwit dönemindeki gibi uçuşa geçecek

Leave a comment