verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin, Blockchain Teknolojisinin Kullanımını Geliştirmek ve İnovasyonunu Hızlandırmak İçin Girişim Başlattı

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), 15 bölge ve 164 kuruluş arasında günlük hayatta blockchain kullanımını geliştirmek ve inovasyonunu hızlandırmak için çeşitli uygulama alanları belirleyerek bir girişim başlattığını duyurdu.

Siber Uzay İdaresi’nin (CAC) resmi sitesinden 30 Ocak tarihinde yayınlanan bildiri, Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, Merkez Bankası, Ulusal Enerji İdaresi ve Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu dahil olmak üzere 16 hükümet kurumu tarafından ortaklaşa yayınlandı. Bildiriye göre girişim, blockchain teknolojisinin Çin’deki işletmeler ve devlet kuruluşları arasında geniş çaplı uygulanmasını hedefliyor.

Bildiride blockchain’i geliştirmenin kilit alanları arasında üretim, enerji, hükümet veri paylaşımı ve hizmetleri, kanun yaptırımı, vergilendirme, ceza davaları, teftiş, telif hakkı, sivil işler, insan toplumu, eğitim, sağlık, ticaret finansmanı, risk kontrol yönetimi, hisse senedi piyasası ve sınır ötesi finans yer alıyor.

Seçilen pilot bölgeler arasında Pekin ve Şanghay‘ın yanı sıra güney Guangdong ve Sichuan eyaletlerindeki Guangzhou ve Chengdu dahil olmak üzeri 15 bölge yer alıyor. Blokchain pilot uygulamalarını yürütmek için hastanelerin ve üniversitelerin yanı sıra SAIC-GM-Wuling Automobile Co., China National Offshore Oil Corp, Beijing Gas Group Co. ve Industrial and Commercial Bank of China Ltd gibi şirketlerin içinde bulunduğu 164 kuruluş seçildi.

Bildiride ayrıca her bölgenin düzenleyici departmanlarının güvenilir bir sistem oluşturmak için veri paylaşımını teşvik etme, iş süreçlerini optimize etme, işletme maliyetlerini azaltma ve iş birliği verimliliğini arttırma konularında blockchain rolüne tam anlamı ile sahip olmaları gerektiği vurgulandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!