verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

DeFi Protokolünden 2 Milyonluk Kripto Para Çalındı, Bu Altcoin Pump-Dump Yaşadı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü 0VIX, 2 milyon dolar değerinde flash loan (flaş kredi) saldırısına uğradı.

DeFi protokolü 0VIX, Polygon’un (MATIC) proof of stake (Hisse Kanıtı) ağı üzerinde flash loan saldırısına uğradı. Stargate Finance ve Ethereum (ETH) ana ağı arasındaki köprüleme prosedüründen önce harekete geçen saldırgan toplamda 2 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Çalınan varlıklar arasında 1,45 milyon USDC, 58 bin USDT, 9 bin 500 GHST yer aldı.

Saldırının yaşanmasıyla birlikte garip bir şekilde yaklaşık %27 yükselen GHST, 1,124 dolar seviyesinden 1,440 dolara kadar ulaştı. Ardından dakikalar içerisinde geri çekile yaşayan GHST, yazım esnasında 1,123 dolardan işlem görüyor.

Saldırgan tüm varlıkları Ethereum’a dönüştürdü

Saldırgan flash loan saldırısının ardından kısa bir süre sonra elde ettiği tüm varlıkları toplamda 1.070 Ethereum’a dönüştürdü. 0VIX protokolün, istismardan önce toplam kilitli varlık (TVL) değeri 6,4 milyon dolardı. Yaşanan saldırının ardından panik yaşayan yatırımcıların varlıklarını hızla çekmesiyle bu rakam 1,7 milyon dolara kadar düştü.

Konu hakkında açıklama yapan 0VIX ekibi, saldırının sadece POS ağında gerçekleştiğini ve yaşananların detayına dair güvenlik ekipleriyle çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti:

Mevcut durumu anlamak için güvenlik ortaklarıyla birlikte çalışıyoruz. Sonuç olarak, POS ve zkEVM piyasaları duraklatıldı; buna oToken transferleri, basımı ve tasfiyeleri dahildir. Şu anda yalnızca POS etkilenmiştir ancak zkEVM bir önlem olarak duraklatılmıştır ve muhtemelen kısa bir süre sonra yeniden etkinleştirilecektir.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!