Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dev Alman Banka Berenberg: MicroStrategy’nin Bitcoin Zararı Yanıltıcı!

Alman bankacılık devi Berenberg, yatırım şirketi MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) varlıklarını raporlama biçiminde bir değişikliğe gidebileceğini belirtti.

Mark Palmer liderliğindeki Berenberg analistleri, kısa süre önce yayınladıkları raporda MicroStrategy’nin Bitcoin varlıklarını raporlama stratejisinde değişiklik olabileceğini savundu.

MicroStrategy’nin bu potansiyel değişim adımına yönelik tahminler, ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB) tarafından alınan ve şirketlerin kripto varlıklarını adil piyasa değeri üzerinden raporlamalarına olanak tanıyan yeni kuralların onaylanmasının ardından ortaya çıktı.

Kurul ilk oylama aşamasından olumlu yanıt alırken yeni kuralların bu yıl içerisinde onaylanması ve şirketler tarafından uygulanabilir hale gelmesi bekleniyor.

Raporda, MicroStrategy’nin Ağustos 2020‘de Bitcoin satın alma stratejisini benimsemesinden bu yana 2,23 milyar dolarlık kümülatif değer düşüklüğü bildirdiği belirtildi. Öte yandan Berenberg analistleri, bu durumun şirketin doğal değerinin olumsuz etkilendiğine dair yanıltıcı bir izlenime yol açtığını, gerçekte durumun böyle olmadığını öne sürdü.

Yanıltıcı bilgilerin günün sonunda şirketin gerçek değerinin kötü bir gidişata sahip olduğuna dair olumsuz bir algı yarattığını savunan analistler, MicroStrategy’nin bu değişikliğe gitmesini yüksek bir ihtimal olarak nitelendirdi.

Değişiklik, MSTR ve dijital varlıkları elinde bulunduran diğer şirketlerin, FASB’ın uyguladığı kurallar çerçevesinde değer düşüklüğü zararlarının yarattığı kötü optikleri ortadan kaldırmasına yardımcı olacaktır.

Konu hakkında sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, atılan bu adımın bir hazine varlığı olarak Bitcoin’in kurumsal açıdan benimsenmesinin önündeki büyük bir engeli ortadan kaldırdığını söylemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!