Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünya Devi BlackRock’ın Bitcoin ETF’i İlk Günde Milyar Doları Aştı!

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust ETF’i ilk işlem gününde 1 milyar doları aştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF başvurularını onaylamasıyla birlikte ETF’ler 11 Ocak Perşembe günü ilk işlemlere ev sahipliği yaptı.

Piyasaya yeni sunulan ETF’ler arasında işlem hacmi açısından önde gelen isim BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust ETF’i oldu. Söz konusu ETF ilk işlem gününde 1 milyar doların üzerinde hacme ulaşarak toplamda gerçekleşen 4,6 milyar dolarlık hacmin büyük kısmını çekmeyi başardı. ETF’ler arasında ikinci sırada 685 milyon dolarlık işlem hacmiyle ikinci sırada yer alan Fidelity oldu.

ARK 21Shares ve Bitwise’ın spot Bitcoin ETF’leri de sırasıyla 278 ve 122 milyon dolarlık işlem hacminin merkezinde yer aldı.

Öte yandan rakip fonlar gibi yeni olmayan ve bir dönüşüm talebi sonucu ortaya çıkan Grayscale’in GBTC ETF’i verilere göre diğerlerinden daha fazla işlem hacmine ulaşarak 2,3 milyar dolar seviyesini gördü. Fakat hacmin çoğunu satış yapan yatırımcılar oluşturdu.

Konu hakkında açıklamada bulunan Bloomberg ETF Analisti Eric Balchunas, Grayscale’in hacminin çoğunun yeni sermaye girişinin aksine muhtemelen tamamen satışlardan oluştuğunu dile getirdi. Bu nedenle Grayscale işlem hacmi açısından birinci fon olarak değerlendirilmedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!