Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ECB’den Bitcoin Yükselişine İmalı Açıklama: Kötü Bir Yatırım, Değeri Yok!

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayına rağmen Bitcoin’in kötü bir yatırım aracı olduğunu söyledi.

AMB Piyasa Altyapısı ve Ödemeler Genel Müdürü Ulrich Bindseil ve Danışman Jürgen Schaaf, 22 Şubat Perşembe günü paylaştıkları ortak blog yazısında Bitcoin’in (BTC) üstüne gitti.

ABD’nin spot Bitcoin ETF onayının Bitcoin’i daha iyi bir ödeme aracı ya da yatırım yapmadığını söyleyen analistler, bu durumu sadece “şatafatlı bir kostüm” olarak nitelendirdi. Bitcoin’in fiyatı kısa vadede yükselebileceğini kabul ederken yine de adil piyasa değerinin “sıfır” olduğunu dile getirildi.

Her iki iddiaya da katılmıyoruz ve Bitcoin’in adil değerinin hala sıfır olduğunu yineliyoruz. Bitcoin’in denetimsiz ve adil değeri olmayan bir piyasada devam eden manipülasyonu, ‘suç para birimine’ artan talep ve yetkililerin karar ve tedbirlerindeki eksiklikler kısa vadede fiyatı artıracaktır ancak ciddi tahminlerin türetilebileceği adil bir değeri yoktur.

Bitcoin’in risklerine dair açıklamalarının devamında uyarıda bulunmaktan çekinmeye iki yetkili, bu kağıttan yapılma evin elbet bir gün yıkılacağını belirterek o güne karşı hazırlı olunması gerektiğini vurguladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!