Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

El Salvador Bitcoin Yatırımcılarına Hızlandırılmış Vatandaşlık Veren Yasayı Onayladı!

El Salvador hükümeti, hükümetin sosyal ve ekonomik kalkınma programlarına Bitcoin (BTC) bağışı yapanlara vatandaşlık veren bir yasayı onayladı.

Reuters tarafından sunulan habere göre El Salvador, hükümetin belirli programlarına Bitcoin bağışında bulunanlara hızlandırılmış şekilde vatandaşlık verecek bir göçmenlik yasasını onayladı.

Meclisin 20 Aralık Çarşamba günü yaptığı oturumda oy birliğiyle alınan bu yasa kararının önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Vatandaşlık hakkı için minimum Bitcoin bağış miktarında dair bir sınırlama belirtilmezken bu bağışların El Salvador’un ekonomik ve kültürel gelişiminde hayati değere sahip olacağı ifade edildi.

Normal şartlar El Salvador’dan vatandaşlık almak için ülkede 5 yıl ikame edilmesi gibi bir dizi kural varken Bitcoin bağışı sayesinde bu süreçlerin tümü hızlı bir şekilde geçilecek ve en kısa yoldan vatandaşlık verilmiş olacak.

Orta Amerika ülkesi kısa süre önce özel bir program başlatmış ve program kapsamında en az 1 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) veya Tether (USDT) ödeyen kişilere El Salvador pasaportu verileceği belirtilmişti. El Salvador 2021 yılından beri Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!