verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

El Salvador’un Bitcoin (BTC) Rezervleri Gündem Oldu: FTX Mi? Binance Mi?

Galaxy Digital CEO’su Michael Novogratz, El Salvador’un Bitcoin (BTC) rezervlerinin FTX’te bulunduğunu ve hükümetin CEO Sam Bankman-Fried’ı arayarak varlıklarının iadesini istediğini öne sürdü. Bunun üzerine Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ise Nayib Bukele ile görüştüğünü ve haberin yalan olduğunu açıkladı.

Novogratz 10 Kasım tarihinde CNBC’ye verdiği bir röportajda, birçok kurumsal yatırımcının varlıklarının FTX’te mahsur kaldığını belirtirken bunların arasında agresif Bitcoin yatırımlarıyla gündeme gelen Orta Amerika ülkesi El Salvador’un da bulunduğunu öne sürdü.

Novogratz’ın açıklamalarına göre El Salvador hükümeti varlıkların iadesi için Sam Bankman-Fried ile görüştü. Novogratz görüşmenin detaylarına ve sonucuna dair bir bilgi vermedi. 

Öte yandan Binance CEO’su CZ açıklamalardan birkaç saat sonra sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ile az önce iletişim kurduğunu ve El Salvador’un FTX’te Bitcoin’i bulunmadığını söylediğini açıkladı. CEO, internetteki yanlış bilgi miktarının çok fazla olduğuna da ayrıca dikkat çekti.

Michael Novogratz daha sonrasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Yanlış bir bilgi aldım ve haberde bundan bahsederken onaylanmamış bir bilgi olduğunu belirtmeliydim fakat yapmadım, El Salvador halkından ve Nayib Bukele’den özür dilerim. Sayın Bukele, El Salvador’da yaptıklarınızın büyük bir hayranıyım. Ayrıca bu yanlışı düzelttiği için Changpeng Zhao’ya teşekkür ederim. 

Öte yandan yaşanan gelişmeler sonrası Bitcoin’in düşüşü,  El Salvador’un 2.308 BTC’lik yatırımdan kaynaklanan zararının resmi olmayan tahminlere göre yaklaşık %60’a çıkmasına neden oldu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!