Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Eski Ark Invest Analisti Yükseliş Bekliyor: Para Sırasıyla Bitcoin ve Bu Altcoinlere Akacak!

Ark Invest kripto bölümünün eski yöneticisi ve analist Chris Burniske, NASDAQ-100’in (NDX) yükselişinin ardından yatırımcıların öncelikle Bitcoin (BTC) olmak üzere risk ürünlerine yöneleceğini ifade etti.

Chris Burniske yakın tarihli bir sosyal medya gönderisinde, Glassnode kurucusu Yann Allemann‘ın paylaşımını alıntılayarak ilgi çeken bir analize parmak bastı. Bitcoin’in genellikle NASDAQ-100 endeksinin doygunluk seviyesine ulaşmasıyla birlikte durağan bir periyoda geçtiği dönemlerin ardından yükselişe başladığını vurgulayan Burniske, paranın yakın zamanda risk ürünlerine akabileceğini ima etti.

Kripto para birimlerinin NASDAQ-100’ün doygunluğa ulaşmasıyla birlikte harekete geçtiğine dair ilginç bir gözlem. Daha yüksek riske dönüş.

Bununla birlikte paranın risk ürünleri üzerindeki akışına dair bir tahminde bulunan Burniske, sırasıyla NASDAQ-100, Bitcoin, Ethereum (ETH), Solana (SOL), Dogecoin (DOGE) ve NFT’ler olmak üzere bir akış şeması çizdi.

Yann Allemann, Burniske’nin alıntıladığı tweet serisinin detaylarında geçmiş verileri göz önünde bulundurarak NASDAQ-100 endeksi ile Bitcoin’in fiyat hareketliliğini karşılaştırdı. Paylaştığı grafiklerde NASDAQ-100 ile Bitcoin arasındaki zaman ve performans açısından bağları ortaya koyan Allemann, içinde bulunduğumuz mevcut konuma dair de yorumda bulundu.

2021 yılında NASDAQ-100’in covid pandemisi öncesindeki zirveye dönmek için 91 gün harcadığını belirten kurucu Bitcoin içinse bu süre zarfının 165 güne karşılık geldiğini hatırlattı. Bununla birlikte 16 Eylül‘den sonraki süreçte Bitcoin NASDAQ-100’e kıyasla daha iyi performans sergiledi.

Benzer bir durum 2019 yılında NASDAQ-100’in durağan bir döneme geçiş yapmasının ardından yaşandı ve sermaye Bitcoin dahil olmak üzere risk ürünlerine aktı. O günlerde NASDAQ-100’ün 7600 seviyesini geri alması için 186 gün geçerken Bitcoin’de ise bu süre 220 gün olarak kayıtlara geçti. Yani görüleceği üzere NASDAQ-100 lokal hedefine ulaştıktan belli bir süre sonra Bitcoin’de kayda değer performanslar yaşandı.

İçinde bulunduğumuz noktaya odaklanan Allemann, NASDAQ-100’ün 2022 yılının Nisan ayındaki konumuna geri dönene kadar 445 gün geçirdiğini işaret ederken Bitcoin’in korelasyon olarak ayrıştığını vurguladı.

Neticesinde tarihsel veriler doğrultusunda Bitcoin’in daha iyi performans göstereceği günlere yakın olduğumuzu öne süren kurucu, ABD merkezli hisse senetlerinde yaşanacak durağanlık dönemiyle birlikte yatırımcıların riskli varlıklara yöneleceğini ifade etti. Bu doğrultuda Bitcoin’den yukarı yönlü hareketler beklediğini yazdı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!