Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

JPMorgan: Ripple-SEC Davasındaki Belgeler Ethereum İçin Destek Niteliğinde!

ABD bankacılık devi JPMorgan (JPM), SEC-Ripple arasındaki davada kamuoyu ile paylaşılan Hinman belgelerinin Ethereum’a (ETH) bir destek olabileceğini söyledi.

JPMorgan, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a (XRP) açtığı kayıt dışı menkul kıymet davası kapsamında ortaya çıkan Hinman belgelerinin Ethereum’un menkul kıymet olarak tanımlama riskinden uzaklaştırabileceği konusunda destek olacağını öne sürdü.

Belgelerdeki “Yeterince merkeziyetsiz ağlarda yer alan tokenların menkul kıymet olmadığı gerçeği regülatif bir boşluk yaratıyor.” ifadelerinin özellikle Ethereum’un akıbeti hakkında önemli rol oynayabileceğine dikkat çekildi.

Nikolaos Panigirtzoglou başta olmak üzere JPM analistleri konu hakkında, belgelerde üçüncü bir kategori olduğunun kabullenildiğini bu kapsamda Ethereum ve benzeri diğer kripto para birimlerini sınıflandırmak için menkul kıymet regülasyonlarından daha esnek, emtia regülasyonlarından daha katı regülasyonlara sahip üçüncü bir kategori oluşturulabileceğini belirtti.

JPM konu hakkında şu ifadelere yer verdi:

Bir kripto para birimi ne kadar merkeziyetsiz ise menkul kıymet olarak tanımlanma olasılığı o kadar düşük olur.

Analistler bu noktada Howey testi kapsamında Ethereum’u kontrol eden bir grup olmadığına dikkat çekerken belgelerin, Kongre’nin regülasyon çalışmalarında Ethereum’un menkul kıymet olarak tanımlanmamasında etkili olabileceğini dile getirdi.

JPM ayrıca yıl içerisinde pek çok kripto para hakkında menkul kıymet tanımı yapılmış olmasına rağmen Ethereum’a karşı henüz harekete geçilmeme sebebinin de Hinman belgeleri olabileceğinin altını çizdi.

Eski SEC Direktörü William Hinman’ın 2018 yılında Ethereum üzerine yaptığı bir konuşmaya dair SEC iç tartışmalarını içeren Hinman belgeleri, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açılmıştı.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %4,9 değer kaybeden ETH, son 24 saat içerisinde 0,4 düşüş yaşayarak yazım itibariyle 1.742 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!