Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Eski SEC Başkanı Bitcoin Başvuruları İçin Onay İhtimalini Değerlendirdi: Direnmek Zor!

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı (SEC) Jay Clayton, olası bir spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) onayı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dünya en büyük varlık yöneticileri BlackRock ve Fidelity gibi kurumların spot Bitcoin ETF başvurusu kripto para topluğunda gündem yaratmaya devam ederken konu hakkında bir yorum da eski SEC Başkanı Jay Clayton’dan geldi.

Yakın tarihte CNBC’ye konuşan Clayton, spot Bitcoin ETF başvurularının yatırımcılar için daha kolay ve verimli bir alternatif sunduğu kanıtlanabilirse onay alma şanslarının yüksek olduğunu ifade etti. Eski yönetici, uygun şartlar sağlanırsa düzenleyici kurumun spot ETF başvurularına direnemeyeceğini sözlerine ekledi:

Spot piyasanın vadeli işlemler piyasasına benzer bir etkinliğe sahip olduğu konusunda haklılarsa bir spot Bitcoin ETF’i onayına direnmek zor olacaktır.

Başkanlık yaptığı dönemde ETF taleplerine karşı ret cevaplarıyla gündeme gelen Clayton, spot Bitcoin ETF onayının ne zaman ve hangi şartlar altında geleceğine dair yorum yapmaktan çekindi. SEC’nin böyle bir onay vermeden önce öncelikli olarak yatırımcıların güvenliğini gözeteceğini şu ifadelerle detaylandırdı:

SEC şimdiye kadar vadeli işlemler piyasası üzerinden yapılan ETF başvurularını onayladı çünkü o tarafta gözetim ve denetim yatırımcıları koruyabilecek düzeydeydi. Ancak spot piyasalarda işlem görecek bir ETF için ortada henüz giderilmemiş bir tereddüt var.

SEC, BlackRock ve Fidelity beraberindeki büyük şirketlerden gelen başvuruların ilk versiyonunu yetersiz bularak geri çevirmişti. Kısa süre içerisinde başvurularını revize eden şirketler, SEC’nin karşısına tekrardan çıkarak kararlı tavrını korudu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!