verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Ağında İkinci Kez Yaşanan Aksaklık Tedirgin Etti: Açıklama Geldi!

Ethereum (ETH) ana ağı 24 saat içerisinde ikinci kez aynı teknik sorunu yaşayarak topluluğu endişelendirdi.

Ethereum ağında son 24 saat içerisinde ikinci kez blok tamamlama sorunu yaşandı. 12 Mayıs TSİ 20.30 sularında gerçekleşen aksaklık yaklaşık 1 buçuk saat sonra ağ tarafından giderildi. Bu süreçte ağ yeni bloklar üretmeye devam ederken bu blokları tamamlayamadı.

Benzer bir durum 11 Mayıs TSİ 23.00 civarında yaşanmış ve yaklaşık 25 dakika içerisinde ağ otomatik olarak sorunu çözmüştü. Çok sık karşılaşılmayan bu sorunun 24 saat içerisinde iki defa yaşanması topluluk arasında ufak çaplı bir paniğe neden oldu.

Ağ üzerinde yaşanan bu tür gecikmeler bekleyen işlemlerin yeniden sıralanması veya ağdan düşmesi gibi potansiyel sorunları beraberinde getirse de şimdiye kadar böyle bir durum yaşanmadı.

Geliştirici ekip sorunun ne olduğunu henüz tespit edemediğini belirtti. Konuyla ilgili global basına açıklamalarda bulunan geliştirici Toghrul Maharramov, yaşananların olağan olmadığını vurguladı:

Endişelendiğimi söyleyemem ama bu kesinlikle olağan değil. Bu durumun protokol tasarımının bir hatası mı yoksa bir hatanın sonucu mu olduğunu söyleyebilmek için öncelikle gerçekte ne olduğunu anlamamız gerekiyor.

Öte yandan popüler merkeziyetsiz borsa (DEX) dYdX, Ethereum ağında kesinlik ve istikrar olmaması nedeniyle para yatırma işlemlerini geçici olarak durdurduğunu belirtti. Haberin kaleme alındığı esnada dYdX üzerinde Ether yatırma ve çekme işlemleri tekrardan aktif hale gelmiş görünüyor.

Ayrıca bu tür teknik aksaklıklar ağ üzerinde güvenlik açıkları yaratabilecek olsa da PoS (Hisse Kanıtı) mekanizmasının bir bileşeni olan ve blokların korunup güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan Casper konsensüsü, ağın can yeleği olarak işlev görmeye devam ediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!