Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Altcoinlerinde İsim Krizi: Milyar Dolarlık Devler Birbirine Girdi!

Ethereum (ETH) altcoinleri, yakın zamanda airdrop dağıtımı beklenen zkSync’in ZK kısaltmasını alacağını söylemesi üzerine birbirine girdi.

Ethereum’da dev altcoin projesi zkSync’in yakın zamanda piyasaya ZK kısaltmasıyla sürüleceğini duyurması üzerine kripto para piyasasında ateşe tutuldu. Normal şartlarda geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen Polyhedra’nın ZK kısaltmasını almasına rağmen zkSync’in yine de aynı kısaltmayı alacağını duyurması başka eleştirileri de alevlendirdi.

Starknet’in geliştiricisi StarWare’in CEO’su Eli Ben-Sanson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, zkSync’in geliştiricisi MatterLabs’in ZK’yı bir ticari marka haline getirme girişiminin saçma olduğunu ifade etmişti.

CEO Twitter’dan yaptığı açıklamada, şu cümleleri kullanmıştı:

ZK kriptografisi herkesin iyiliği için geliştirilmiştir. Bir şirketin “ZK”yı özel fikri mülkiyet olarak kamulaştırmaya çalışmasına tanık olmak utanç vericidir. Bu, bireysel bir fırıncının ekmek üzerine genel bir patent dayatmaya çalışması kadar saçmadır. Daha önce Ethereum Vakfı’nın hukuk ekibine ulaşmış ve “ZK” ve benzeri önemli teknoloji terimlerinin kamu malı olarak kullanılması için yasal bir çerçeve oluşturulması konusunda iş birliği yapmayı teklif etmiştik.

Sıfır bilgi (Zero-Knowlegde/ZK) teknolojisinin ayrı bir anlam ifade ettiğini bazı protokollerin bu teknolojiyi kullandığı vurgulandı. Bu nedenle birçok proje tarafından bunun bir kısaltma olarak kullanması garip karşılandı.

Polygon kurucu ortakları Sandeep Nailwal, Brendan Farmer, Eli Ben-Sanson ve ZK’yı mevcut durumda kısaltma olarak kullanan Polyhedra’nın kurucu ortağı Matter Labs’in bu başvurusunu geri çekmesini istedi.

Ayrıca Polyhedra da ZK kısaltmasını ZKJ olarak değiştireceğini kaydetti.

Linea da araya girdi

Son olarak Consensys tarafından desteklenen Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümü Linea, Twitter üzerinden bir açıklama yaparak StarkWare’i desteklediğini ifade etti.

Tıpkı diğer projeler gibi MatterLabs’in başvurusunu geri çekmesi gerektiğini söyleyen Linea, izinsiz ve merkeziyetsiz bir katman-2 ortamının sahipliğini iddia etmenin Ethereum ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!