Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum, Bitcoin Karşısında Güç Kaybediyor: Uzmanlar Nasıl Yorumluyor?

Ethereum (ETH), yakın zamanda ETF tarafında yaşanan olumlu gelişmelere rağmen Bitcoin (BTC) karşısındaki değerini koruyamıyor.

TradingView verilerine göre ETH/BTC paritesi, geçtiğimiz saatlerde Temmuz 2022’den beri görülmüş en düşük seviyeye, 0,05675’e geriledi. İkili arasındaki oran, Ethereum geçen yılın eylül ayında Merge güncellemesini aldıktan beri neredeyse %30 azaldı.

ABD’de geçtiğimiz hafta Ethereum için vadeli işlem sözleşmelerine dayalı altı tane borsa yatırım fonu (ETF) işleme açıldı. Ancak bunlara büyük bir talep gelmedi.

Veri sağlayıcısı Kaiko’ya göre bu ETF’ler arasında öne çıkan iki tanesi (VanEck EFUT ve ProShares EETH), ilk haftada günde yaklaşık 5 milyon dolarlık işlem hacmi kaydetti.

Buna karşın ProShares’in Bitcoin vadeli işlem ETF’si, boğa piyasasının olduğu Ekim 2021’de işleme girmiş ve ilk gününde 1 milyar dolarlık işlem hacmi görmüştü.

Kaiko’nun araştırma ekibine göre Ethereum’un Bitcoin karşısında iyi bir performans gösterememesi, ayı piyasasından kaynaklanıyor olabilir:

ETH’nin bu düşük performansı devam etmekte olan ayı piyasasından kaynaklanıyor olabilir çünkü yatırımcılar bu dönemlerde tarih boyunca en eski ve en büyük kripto varlık olan BTC’ye yöneliyorlar. ETH’nin spot işlem hacmi de son iki ay boyunca büyük ölçüde yatay ilerledi ve sadece birkaç kere 2 milyar doları geçti.

Yatırımcıların Bitcoin’e yöneldiği, Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki değişimden de görülebiliyor. BTC’nin kripto piyasası genelindeki payını gösteren bu oran, yıl boyunca %41’den %51’e yükseldi.

Amberdata ekibinden Greg Magadini ise BTC’nin altına, ETH’nin teknoloji hisselerine benzediğini ve Fed’in faiz politikasının Ethereum’u daha olumsuz etkiliyor olabileceğini düşünüyor.

Magadini ayrıca Bitcoin’in günümüzdeki haliyle regülasyon bakımından da Ethereum karşısında daha avantajlı olduğunu söylüyor. Magadini’ye göre ETH de BTC gibi bir “emtia” olarak tanınsa dahi Ethereum tabanlı DeFi projeleriyle ilgili yasal soru işaretleri, ETH’nin geleceği açısından belirsizlik yaratıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!