Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Çöküş Sırasında Neden Bitcoin’den İyi Performans Gösterdi? İşte 3 Faktör!

Ethereum’un (ETH) geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşte neden Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans gösterdiğine dair 3 faktöre değinildi.

Ethereum son 7 gün içerisinde Bitcoin’e karşı neredeyse %2 değer kazandı. Coingecko verilerine göre Bitcoin son 7 gün içerisinde %11,1 değer kaybetti. Ethereum’da bu değer kaybı %9,5 ile sınırlı kaldı. Bitcoin ilgili süreçte 29.325 dolar seviyesinden yazım fiyatı olan 26.058 dolar seviyesine gerilerken Ethereum da 1.838 dolar seviyesinden güncel fiyatı olan 1.664 dolar seviyesine çekildi.

Analistler, Ethereum’un bu süreçte Bitcoin’den görece daha iyi bir performans göstermesi hakkında 3 önemli faktöre değindi. Bu faktörler arasında piyasanın likiditesi, regülatif gelişmeler ve yan yatırım ürünlerinin etkileri bulundu.

SEC spekülasyonları Ethereum’a yardımcı oldu

Kripto haber bültenleri yazan Noelle Acheson, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kendine sunulan vadeli Ethereum ETF (borsa yatırım fonu) başvurularını onaylayacağı yönünde çıkan söylemlerin Ethereum’a yardımcı olduğunu söyledi. Acheson, vadeli ETF’lerin spot ETF’ler kadar iyi olmasa da kurumsal yatırımcılar için portföy çeşitlendirme seçeneği olarak başarılı bir alternatif olabileceğini ima etti.

Acheson, potansiyel ETF listelemelerine yaklaşıldıkça Ethereum’a olan yatırımcı ilgisinin daha arttığını görmeye başlamamız gerektiğini belirtti. Yazar, Ethereum’a artan ilginin giriş yapan yeni sermayeyi artırabileceği ve on-chain aktivitelere pozitif yönde etki edebileceğini öne sürdü.

Bu durum blockchain üzerindeki işlemlerin sayısını daha da artırarak daha fazla işlem ücreti daha fazla ETH yakımı, daha fazla arz azalması ve benzeri sonuçlar yaratarak fiyatı daha da yukarı taşıyacak bir rüzgar ekleyebilir.

Geçtiğimiz hafta SEC’nin ekim ayına kadar birden fazla vadeli Ethereum ETF’ine onay vermeyi planladığı ve bütün başvuruları aynı anda onaylayabileceğine dair haberler çıkmıştı.

Büyük aktörler yönünü Bitcoin’e çevirdi

Çinli milyarder Jihan Wu’nun kripto para şirketi Matrixport Araştırma Başkanı Markus Thielen ise Bitcoin’deki düşük performansı, kripto para piyasasından çekilen likidite ile ilişkilendirdi. Thielen’e göre altcoinlere ve Ethereum’a karşı ilgi eksiliği nedeniyle piyasanın büyük oyuncuları Bitcoin’e yöneldi.

Kripto para piyasası oldukça illikit bir hale gelmesi nedeniyle birkaç piyasa yapıcının kriptodan uzaklaşması ve borsaların sıfır ücretli ticareti kaldırmasıyla daha büyük oyuncular likidasyonu düşük altcoinlerde işlem yapmak yerine Bitcoin’e odaklandı. Bu yüzden Bitcoin, geçtiğimiz hafta piyasa çöktüğünde düşük performans gösterdi.

Ethereum’u tutan piyasa yapıcılar oldu

Kripto varlık yönetim şirketi Blofin’den Griffin Andern ise Ethereum galibiyetinin türev işlemler ve riskten korunma stratejileri ile ilgili olduğunu iddia etti. Andern, Ethereum fiyatındaki performansın sebebi olarak Ethereum opsiyon yatırımcılarını gösterdi:

Bitcoin için piyasa yapıcıların hedge faaliyetlerinin fiyat düşüşüne katkıda bulunduğunu düşünüyorum ancak hedging faaliyetleri Ethereum için fiyatın keskin bir şekilde düşmesini önleyen önemli bir faktördü. Thereum’un yaklaşık 1.600 dolarlık uzlaşma fiyatı yakınında güçlü bir pozitif gamma var. Bu gamma hala pozitif bu da fiyat düştüğünde piyasa yapıcıların satıcıdan ziyade alıcı olduğu anlamına geliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!