Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum İçin Beklenen Büyük Güncelleme Henüz Hazır Değil

Ethereum topluluğunun beklediği Cancun-Deneb güncellemesinin bu yıl içerisinde gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

Ethereum geliştiricileri, bu hafta yaptıkları toplantıda kısaca Dencun olarak bilinen güncellemenin durumunu görüştüler.

Geçen ay Holešky test neti kurulduğunda bu güncellemenin yıl içerisinde gerçekleşmesinin mümkün olmayacağı düşünülüyordu. Hafta içerisinde yapılan toplantı, bu görüşte bir değişiklik olmadığını gösterdi. Potuz olarak bilinen geliştirici, toplantı sırasında “ana ağı 2023’te forklamamızın imkanı yok.” dedi.

Ethereum geliştiricileri, bu güncellemeyi test etmek için şimdiye dek 10 devnet kurdular. Son birkaç ay içerisinde yapılan test çalışmaları hakkında konuşan Potuz, bunların “hiçbirinin iyi sonuçlanmadığını” söyledi.

Fork yoluyla getirilecek Dencun güncellemesi, Ethereum’a veri “blob”larını getirecek. Bunun Ethereum ağındaki ölçeklenebilirlik sorununu çözmede yardımcı olması bekleniyor.

Ethereum geliştiricileri, güncellemeyi devnet’ten test ağlarına taşıyıp taşımama konusunda henüz uzlaşmaya varmış değil. Ethereum geliştiricilerinin önümüzdeki ay İstanbul’da toplanması planlanıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!