Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum İçin Tarihi Dönüm Noktası: ETF’lerin İlk Gününde İlgi Nasıldı?

Ethereum (ETH) için tarihi bir dönüm noktası olan vadeli ETF’lerin ilk işlem günü tamamlandı. 

Merakla beklenen vadeli Ethereum ETF’lerinin 9 tanesi 2 Ekim Pazartesi günü ABD borsalarında işleme açıldı. Fakat ETF’ler ilk işlem gününde pek fazla ilgi görmedi. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas tarafından aktarılan verilere göre toplamda 9 farklı vadeli Ethereum ETF’i ilk işlem gününde yaklaşık 1 milyon 700 bin dolar değerinde hacme ev sahipliği yaptı.

Bu hacim değerlerini normal olarak tanımlayan Balchunas, vadeli Bitcoin ETF’ine kıyasla vadeli Ethereum ETF’lerinin geride kaldığını vurguladı. Analist vadeli Bitcoin ETF’i BITO’nun piyasaya sürüldükten sonraki 15 dakika içerisinde 200 milyon dolarlık hacme ulaştığını hatırlattı.

Analist bununla birlikte BITO’nun Ekim 2021 tarihinde yani kripto para piyasası ciddi bir boğanın zirvelerindeyken piyasaya sürüldüğünü öne çıkardı.

Grup olarak vadeli Ethereum ETF’leri için oldukça idare eder bir hacim, 2 milyon doların biraz altında. Yeni bir ETF için neredeyse normal ancak BITO’nun ilk 15 dakikada 200 milyon dolar işleme ev sahipliği yaptığını unutmamak gerekiyor. Bu kıyaslamaya göre vadeli Ethereum tarafı düşük kaldı. Ayrıca VanEck ve ProShares kafa kafaya yarışıyor. Ayrıca BITO’nun boğa piyasasında başlatıldığını ve Bitcoin’in daha popüler bir varlık olduğunu unutmamak gerekiyor.

Verilere göre sadece vadeli Ethereum ETF’i sunan fon yönetim şirketi VanEck, ilk günde kazandığı 305 bin dolarlık hacimle birinci sırada yer alırken ikincilik koltuğunda 284 bin dolarlık hacimle ProShares oturuyor.

Bununla birlikte piyasaya sürülen ETF’lerin 5 tanesi sadece vadeli Ethereum işlemine olanak tanırken 4 tanesi vadeli Bitcoin ve Ethereum işlemleri için faaliyet gösteriyor.

CoinGecko verilerine göre Ethereum fiyatı ETF’lerin piyasaya sürülmesinden kısa süre sonra düşüş gösterdi. Son 24 saat içerisinde %4 gerileyen Ethereum yazım esnasında 1.661 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!