Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Borsa İstanbul’dan Yeni Tedbir Kararı: İşte Bazı Önlemlerle Başlayan 5 Hisse!

Borsa İstanbul’da (BİST) 5 hisse, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı doğrultusunda bazı tedbirlerle alım-satıma açıldı.

Borsa İstanbul’da bugün 5 hisse güne bazı tedbirler ile başladı. BİST 2 Ekim tarihinde kamuyu aydınlatma platformu’na (KAP) gönderdiği açıklamalarda, yapılan incelemeler doğrultusunda 5 hisse hakkında önleyici tedbir uygulamasına karar verdiklerini söyledi.

Yapılan açıklamada, SPK kararı sonucunda işleme alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Sönmez Pamuklu Sanayii A.Ş. (SNPAM) payının, bugünden başlamak üzere seans başından 02/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir iletim kanalları kısıtlanarak (internet emir yasağı ile) işlem göreceği vurgulandı. Ayrıca hissede halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas, emir paketi ve tek fiyat işlem yöntemi tedbirleri de 2 Kasım seans sonuna kadar devam edecek.

Öte yandan VBTS kapsamında İhlas Yayın Holding (IHYAY), İş Yatırım Ortaklığı (ISYAT) ve Kristal Kola (KRSTL) paylarının, bugün seans başından itibaren 02/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceği bildirildi.

Son olarak ise Temapol Polimer Plastik (TMPOL) payları ile ilgili ayrı bir tedbir duyurusu geldi. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TMPOL.E payları 03/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 02/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!