Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, İstanbul’daki Etkinlikte Konuştu

Ethereum (ETH) kurucularından Vitalik Buterin, Türkiye’nin blockchain teknolojisini nasıl kullanabileceğini değerlendirdi.

İstanbul’daki ETHGünü etkinliğinde konuşan Buterin, “Türkiye’de büyük bir topluluk olduğunu uzun süredir biliyoruz.” dedi ve bunu sosyal medyada da fark ettiğini söyledi.

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de ne şekilde kullanılabileceğini değerlendiren Buterin, insanların onu “birikim yapmak, para aktarmak, global bir ekonomiyle bağlantı kurabilmek” için kullanabileceğini söyledi.

Vitalik Buterin, ayrıca güneyde birkaç kripto para borsası gördüğünü söyledi ancak bunların ismini paylaşmadı.

Ethereum’un geleceği hakkında konuşan Buterin, “İşlem ücretlerini düşürmemiz gerekiyor.” dedi ve Layer 2 teknolojisinin önemini vurguladı. Buterin, Layer 2 projelerinin güvenli olması ve ortak standartlara göre çalışması gerektiğini söyledi.

Ethereum ağının ölçeklenebilmesi için Rollup, Validium gibi yöntemler geliştiriliyor. Bunları değerlendiren Buterin, Validium’un işlem ücreti bakımından Rollup’tan daha ekonomik olduğunu ancak o kadar güvenli olmadığını söyleyip, Validium’un finansal olmayan uygulamaların kullanımı için uygun olduğunu belirtti.

Vitalik Buterin ayrıca Ethereum’un güncel yol haritasının “çok yakında” paylaşılacağını açıkladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!