Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’in Övgüleri Altcoin Fiyatını Daha da Yükseltti!

Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, rolllup’lar aracılığıyla ekosistemin giderek merkeziyetsizleştiğini görmekten memnun olduğunu belirtirken özellikle bir altcoin’i işaret etti.

Vitalik Buterin 27 Aralık tarihli gönderisiyle dikkat çekti. Buterin tarafından paylaşılan içerikte, bu yıl Arbitrum One’ın (ARB) 1. aşama rollup’a geçiş yaptığı belirtilirken bu durumun gerçek merkeziyetsizliğin temelini oluşturduğunu vurgulandı. Buterin’in bu açıklamaları ARB’nin yükseliş dalgasının hızlanmasına yol açtı.

Vitalik’in gönderisine paralel olarak paylaştığı görselde Optimisim (OP), Base ve zkSync Era’yı 1. aşamaya geçmek üzere olan diğer rollup projeleri olarak gösterdi.

Önümüzdeki yıl toplam rollup sayısının 10’a ulaşmasını beklediğini ifade eden Buterin, halihazırda geçiş yapmak üzere olan projelerin ekosistemi daha da güçlendireceğini belirtti:

Bu yıl 1. aşama rollup’lara önemli bir geçiş yaptığımızı görmekten gerçekten mutluyum. (ayrıca 1. aşamaya geçmek üzere olan birçok şirket bulunuyor) İşte bu gerçek merkeziyetsizlik. Önümüzdeki yıl on adet 1. aşama rollup’a ulaşalım ve merkeziyetsizliği bir derece daha arttıralım.

Ethereum rollup, Ethereum blokzincirinin ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için kullanılan bir teknolojidir. Ethereum rollup, işlemleri ana zincir dışında gerçekleştirerek ana zincirde daha az işlem yapılmasını sağlamayı hedeflemektedir.

CoinGecko verilerine göre son 1 hafta içerisinde %15 yükseliş sergileyen ARB, yazım esnasında 1,50 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!