Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum ve Bitcoin’de İşlem Yapılmıyor Mu: 4 Yılın En Düşük Seviyesi Görüldü!

Ethereum ağında son 4 yılın en düşük işlem ücretleri görülürken ETF, enflasyonist bir yapıya büründü.

Ethereum (ETH) ana ağında ortalama işlem ücretleri, hafta sonu  2020 yılının Ocak ayından bu yana görülmemiş bir seviye olan 3 gwei’nin altına düştü. Söz konusu durum Ethereum katman-2 (L2) ağlarının işlem gönderme maliyetini hafifletmeye yardımcı olabileceğinin önemli bir işareti olarak görüldü.

Yaklaşık 1 yıl önce Ethereum’da ortalama işlem ücreti 15 ila 20 gwei arasında değişkenlik gösteriyordu. On-chain veri platformu Dune verilerine göre bu yılın en yüksek ortalama işlem ücreti ise mart ayında gerçekleşti. Öte yandan en yüksek günlük ortalama işlem ücreti ise 5 Mart tarihinde görülen 83 gwei ile kayıtlara geçti.

Mevcut durumda gwei 4,69 seviyelerinde bulunuyor.

13 Mart tarihinde ana ağda yayına giren Dencun yükseltmesinin ardından Ethereum’da işlem ücretleri istikrarlı bir düşüş yaşadı. Dencun yükseltmesinden bu yana Ethereum işlem ücretleri yaklaşık %92 düştü.

Enflasyonist yapıya büründü

Ultrasound.money verilerine göre Ethereum’da işlem ücretlerinin düşmesine paralel olarak yakım oranı da yavaşladı. Bu durum da beraberinde Ethereum’un hafif bir şekilde enflasyonist bir yapıya bürünmesine neden oldu.

Bitcoin’de de düşüyor

Bitcoin fiyatı 2024 yılının en çok tasfiye olunan dönemini yaşarken işlem ücretlerinde de geri çekilmeler meydana geldi. Bitcoin işlem ücreti 23 Haziran’da ortalama, Ekim 2023’ten bu yana en düşük seviyesi olan işlem başına 1,93 dolara geriledi. 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!