Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum Yakım Miktarı Neredeyse Dipte: Ne Anlama Geliyor?

Ethereum ağında günlük ETH yakım sayısı son 10 ayın en düşük seviyesine ulaşırken gözler bu durumun neden olduğuna çevrildi.

The Block Research’ün verilerine göre Ethereum ağında günlük yakılan ETH sayısı 13 Ağustos itibariyle 954 bin dolar değerinde 516,86 olarak kaydedildi. Son 10 ayın en düşük yakım sayısı olan bu seviyenin neredeyse diplere ulaşması dikkat çekti.

Ethereum ağındaki günlük yakım sayısında yaşanan düşüş kullanıcıların katman-2 (L2) ağlarına yönelmesi ile açıklandı. Temel olarak Ethereum ağını kullanan ve ölçeklendirme çözümleri sunan katman-2 ağları Ethereum ana ağına göre genellikle daha hızlı ve düşük maliyetli çözümler sunmaktadır.

Ancak bazı katman-2 ağlarının güvenlik bakımından belirli açılardan daha dezavantajlı oldukları iddia ediliyor.

Ethereum katman-2 ağları olarak işlem sayısı ve hız bazında son zamanların en popüler projeleri Arbitrum (ARB) ve Optimism (OP) bu alanda dikkat çekerken Metamask’ın ana şirketi Consensys destekli Linea ve yüz milyonlarca dolar yatırım alan zkSync de büyük pay sahibi durumda bulunuyor.

Ethereum’un ölçeklendirilmesinde oldukça büyük öneme sahip katman-2 ağları ana ağa olan talep arttıkça giderek daha fazla tartışmanın odak konusu oluyor. Geçtiğimiz hafta Bloomberg analisti Jamie Coutts, ödeme devi PayPal’in Ethereum ağı üzerinde stablecoin (PYUSD) çıkarmasının şirketin Ethereum katman-2’lere olan inancına işaret edebileceğini öne sürmüştü.

CoinGecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %4,8 değer kaybeden Ethereum, son 24 saat içerisinde %0,1 düşüş yaşayarak yazım itibariyle 1.847 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!