Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum’da Büyük Aksaklık: Yeni Test Ağının Lansmanı Hüsrana Uğradı! Ne Oldu?

Ethereum’un (ETH) üçüncü ve en büyük test ağı Holesky, başlatıldıktan kısa bir süre sonra meydana gelen bir aksaklık nedeniyle hata verdi. 

Ethereum geliştiricileri 15 Eylül tarihinde üçüncü ve en gelişmiş test ağını hayata geçirmek için harekete geçti. The Merge güncellemesinin yıl dönümünde başlatılan bu zincir adım ortaya çıkan bir hata nedeniyle istenilen sonuca ulaşamadı.

Bazı Ethereum valitadörleri (doğrulayıcı) Holesky test ağında ortaya çıkan hatayı manuel olarak düzelterek zinciri başlattı. Ancak ağ aktif hale getirildikten kısa bir süre sonra tekrardan hata verdi ve tamamen aktif olması için gereken Finality’e ulaşamadı. Geliştirici ekip test ağını önümüzdeki hafta tekrardan piyasaya sürmeyi deneyeceğini belirtti.

Holesky test ağı, halihazırda var olan Goerli ve Sepolia test ağlarının ardından geldi. Ethereum üzerindeki test ortamını geliştirmeyi amaçlayan Holesky, diğer test ağlarındaki bazı sorunlara da çözüm getiriyor. Bununla birlikte ekip, bu test ağı sayesinde ana ağda meydana gelebilecek ölçeklendirme sorunlarını testnet üzerinde önceden yakalamayı amaçlıyor.

Holesky’in ana ağ üzerindeki ölçeklendirme sorunlarına çözüm sunabilmesi için ağda 1,46 milyon doğrulayıcının olması gerekiyor. Bu da Ethereum ağında halihazırda görev üstlenen 700 bin doğrulayıcının iki katına denk geliyor.

Özellikle Goerli test ağındaki yetersiz testnet Ethereum likiditesine bir çare bulan Holesky, beraberinde 1,6 milyar testnet ETH likiditesi sunacak.

Bu sayede geliştiricilerin mevcut ağlarda testnet ETH tedarik ederken karşılaştıkları sorunları çözmesi beklenen bu yeni test ağı aynı zamanda Ethereum akıllı sözleşmelerini test etme sürecini de daha basit ve akışkan bir hale getirecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!